Yaşar Erdinç: Temkini Elden Bırakmamak Gerekiyor

BU sabah piyasalar, Avrupa’da 7 ülkenin Yunanistan’a yardımı onaylamayacağı endişesiyle genel anlamda hoş değildi. Az önce bu konuda Financial times’ın haberine yalanlamalar gelince  ve AB’den BAROSSO, Yunan bankaları için daha geniş bir garanti mekanizması düşünülüyor açıklamasını yapınca Avrupa borsaları artıya döndü. Bizde de endeks 58 bin civarından açıldıktan sonra yukarı yönlü hareket ediyor ve şu an 58.700 seviyelerine yakın bulunuyor.. Çok kısa sürede bir haberle hava değişiyor. Dax endeksi düne göre yüzde 0.30 yukarıda hareket ederken, s&p500 future’ları yüzde 0.50 yükseldi.

 
Bu aşamada endeks 58.500 direncini geçmeye çalıştığı için olumlu ve bugün 58.000-59.000 arasında hareketler olabilir. Fakat ben yine de temkini elden bırakmamak gerektiğini ve bir haberle bir anda çok ciddi kararlar verilmesini doğru bulmuyorum. BU tür zamanlarda yatırımcılar mutlaka pozisyonda oldukları hisselerde stop-loss seviyelerini önceden belirleyerek, eğer o fiyatlara düşüş olursa uygulamalılar. Çünkü piyasalarda volatilite oldukça yüksek. Ben gerektiğinde hisse analizleri yaparak elimden geldiğince bu borsa denilen kurtlar sofrasından üç beş kuruş da olsa kar etmeniz için önerilerde bulunuyorum ama kağıdı yazdığımda hızlı hareketler oluyor ve bu durum daha önce de belirttiğim gibi rahatsızlık verici. Sanki belirli bir plan dahilinde yatırımcıları yönlendirdiğim düşünülebiliyor. Bu yüzden bundan sonra seans içinden kağıt önerisinde bulunmayacağım. Bir önerim varsa bunu seans dışında yazdığım yazılarda yapacağım ya da webinarlarda analiz yaparken bahsedeceğim.

 
Endeks şu an hafif gerileme yapıyor ve tamn anlamıyla dış piyasalarla birlikte hareket ediyor. Bugün dış piyasa endeksli endeks hareketlerini görmeye devam edeceğiz. Bugün artık Avrupa’da öyle yüzde 3-4′lük hareketler görmeyi beklemiyorum. Ama sert yükseliş veya düşüş olursa 3 Ekim’de yapılacak troyka toplantısından çıkacak kararı satın alacağını söylemek mümkün. Piyasada yön tahmini yapmak böyle zamanlarda çok zor. Ama ne olursa olsun, her zaman bir B senaryonuz olsun. Yani alım yaptığınız anda beyin otomatik olarak yükselişe odaklanır ve başka senmaryo düşünmenizi istemez. Eğer günlük al-sat yapıyorsanız yüzde 1-2 arasında kar olduğu zaman satıp başka hisse aramakta fayda olur. Ya da belirli bir stop koyarak hareket etmek daha akıllıcadır.
    

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 28 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupalı hükümetlere, Avrupa'yı tehdit eden borç krizini durdurmak için alınan önlemlerin...

Kapat