Yaşar Erdinç: Şu An Bir Yükseliş Var Ama Bakacağız

Bugün sabah endeks olumlu bir açılış yaparak dünkü kapanış seviyesinin yaklaşık 500 puan üzerini gördü. Şu ana kadar görülen en yüksek seviye 63.300 civarı oldu. Sonrasında ise 62.700 seviyesine kadar geri çekilme vardı. Bu yorum yazılırken endeks 63 bin civarında bulunuyor.
 

Dış piyasalara baktığımızda ise, dün ABD borsaları oldukça yüksek bir getiri ile günü kapattılar. Dow yüzde  1.21 artıdaydı. Bugün de, dow future’ları yüzde 0.25 yukarıda bulunurken, DAX ise yüzde 1.35 yukarıda bulunuyor.  Yunanistan’ın oylaması bugün yapılacakmış. Pazar günkü haberlerde 28 haziran olarak yazılmıştı ve bu haberi de ABD’deki  bloomberg sitesinden almıştım. Fakat Yunanlılar bugün toplanıyor. Piyasada bu parlamentonun istikrar paketini geçireceği artık tam anlamıyla fiyatlanmış durumda.
  

İçeride ise Merkez Bankası günlük döviz alım ihale miktarını 40 milyon dolardan 30 milyon dolara düşürdü ve bunun dövize müdahale amaçlı olmadığını, sadece döviz rezervi biriktirmek için döviz alım ihalesi yapıldığı vurgulandı. Bu haber duyulduğunda aniden döviz aşağı gitti ve 1.6330 seviyelerini gördü ama hemen ardından alımlar geldi.  Merkez Bankası artık dövizdeki yükselişin enflasyon üzerinde baskı yapacak seviyeye geldiğini görünce döviz alım ihalelerini azalttı ama, kanımca daha bu yeterli değil. Döviz alım ihalelerinin tamamıyla durdurulması durumunda bile dövizde yukarı hareket devam edebilir. Bir süreliğine doların 1.6200 ile 1.6500 aralığında kaldığını görebiliriz. Fakat burada bilinmesi gerek ve alınması gereken en önemli mesaj, Merkez Bankası’nın dövizin seviyesi konusunda rahatsız olmaya başladığı noktanın tespitidir. Bu seviye 1.60′ın üzeri olarak karşımıza çıkıyor. Döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi bir süreliğine  yatay harekete girse de, yön yukarı olacaktır. Ta ki Merkez Bankası faizleri artırmaya başlayana kadar.

 
Borsaya tekrar dönecek olursak, yukarı yönlü ivme devam ediyor ve yabancılardan alımlar var. Zamir Berkli sağolsun endekste başlayacak çıkışı bize haber vermişti. Her gün yorum yazıyor. Sağolsun. Fakat her zaman bu kadar çok iyimser olmamak lazım. Şu an bir yükseliş var ama bakacağız. Alımlarda hafif bir artış oldu fakat 75-80 bine taşıyacak bir hareket yok. Her an satışların da geldiğini görebiliriz. Bir de Tayyip Erdoğan ile Borsayı aynı cümle içinde kullanmasa iyi olur. Çünkü benim bildiğim kadarıyla Tayyip bey borsada işlem yapmıyor. Yapsa bile borsayı 80 bine götürecek bir portföyü olduğunu düşünmüyorum. Ama Zamirberkli’ye renk katan yorumları nedeniyle teşekkür ederim.

Yaar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Karsan Hyundai İçin 200 Bin Araç Üretecek

Karsan Hyundai için yedi yılda 200 bin adet yeni bir ticari araç üretecek. Karsan’dan KAP’a yapılan açıklamaya göre şirket 28...

Kapat