Yaşar Erdinç Seans Öncesi Borsa Yorumu

Dün piyasalar inanılmaz sıkışık bir görünüm sergilediler. Endeks 58.800 seviyesine kadar geriledikten sonra 59 bin civarından kapanış yaptı. Dolayısıyla yön konusunda herhangi bir sinyal vermedi. Dış piyasalarda da benzer bir hareket tarzı vardı. ABD borsaları bir nebze daha iyi kapanış yaptılar ve yüzde 0.30-0.40 arasında primle günü kapadılar. Piyasaların dün çok sıkışık ve hacimsiz bir görünüm sergilemesinin nedeni bugün yapılacak ve bu gece saat 21:15 sıralarında açıklanacak FED toplantısı kararlarına ilişkin beklentilerin karışık bir görünüm sergilemesiydi.  Haftaya başlarken yazdığım yazıda FED’in olası kararlarının nasıl olabileceğine değinmiştim. Şu ana kadar gelen bilgilere ve uzman görüşlerine baktığımızda ise FED’den “strelized twist” adı verilen ve geçen hafta wall street journal gazetesinde çıkan habere ilişkin beklenti farklılıkları göze çarpıyor. FED belki de uzun vadeli tahvil alıp, ters repo ile oluşan likiditeyi çekme operasyonunu bu toplantıya değil de ilerideki toplantılara bırakabilir. Çünkü hala haziran sonuna kadar operation twist adı verilen politika uygulanmaya devam edecektir. Bu yüzden bu akşam FED toplantısı sonrasında eğer değişen fazla birşey olmaz ise özellikle dış piyasalar net bir yön belirlemek konusunda daha belirgin bir sinyal verebilir.  Ama “sterilized twist”e ilişkin açıklama gelirse, bu durum kısa vadeli faizleri bir miktar yükseltecek ve bir miktar dalgalanma da yaratabilecektir. Kanımca dolara olan talebi artırıcı etki yapabilir. Bu da borsalar için iyi haber olmaz.  Fakat şunu biliyoruz ki en azından QE3 adı verilen üçüncü bir parasal genişleme olasılığı zayıf görünüyor. Eğer bu olasılık yüksek olsaydı, FED başkanı Bernanke daha önce yaptığı konuşmada çok az da olsa bir sinyal verebilirdi.

Diğer taraftan gelişmekte olan piyasalara (GOP) para akıyor mu? veya da ha önce akmakta olan para devam ediyor mu?  Sorularını sorduğumuzda bu konuda pozitif sinyal verebilecek bilgi henüz elimizde yok. Ocak ayının 15′inden sonra GOP’lara giren para miktarında azalma var.  Son iki üç haftadır net giriş yok.

Bu sabah Dow future’ları ve Asya borsaları yükselişte. Yüzde 0.40 ile yüzde 1 arasında yükselişler var. Bundan dolayı da, eğer açılışa kadar ters bir haber gelmezse, bizim piyasa da artıda açılış yapar ve endeks  59.200-59.400 aralığından güne başlar fakat net bir yükseliş trendinin başlaması için yabancı takasında yeniden artışın başlaması gerekir. Şimdilik bunu görmüyoruz. Bu nedenle de açılış yukarıda olsa da devamını sağlayacak şey FED toplantı sonuçları olacaktır. Dün bildiğiniz üzere cari açık 6 milyar dolar ile beklentilerden çok yüksek geldi. Ama buna rağmen borsa üzerinde çok net eksi etkisi olmadı. Bu sabah itibariyle petrol fiyatları da artış trendinde olduğundan dolayı bugün İMKB’de 58900 ile 59.850 aralığındaki sıkışık bantta dalgalanma olabilir. yani bugün büyük olasılıkla endeksin hareketleri net bir yön belirtmeyecek ve hacim de yine düşük olacaktır.  Şu an yabancı takas oranı yüzde 62.13 seviyesinde bulunuyor. Üç hafta önce yüzde 63 seviyesindeydi. Dolayısıyla son iki üç haftada yabancılar ellerindeki hisseleri 1 puan civarında azaltmış durumdalar. Bu da yaklaşık olarak 2.5-3 milyar Tl arasında azalışa tekabül ediyor.  Sonuç olarak bugün endekste çok net yön işaret eden hareketlerden ziyade sıkışık hareket beklenmelidir. Bugün Devlet tahvil ihalemiz var. Bu ihale sonuçları biraz etki yaratabilir. Hazine 3 milyar TL borçlanır ve faiz de 9.25 veya altında olursa İMKb olumlu etkilenir ama bu etki uzun süreli olmaz. Endeksin teknik direnci 59.980 civarında bulunuyor.

Bu akşam yapacağımız webinarda bu konulara değineceğiz. Webinar linki saat 19:45′de verilecek ve saat 20.00′de başlayacaktır. Webinar salonuna en fazla 200 kişi katılabilecektir.  Bir sonraki yorumumu saat 12:00′de vereceğim.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tahvilzede Yunanlılar İsyan Etti: Devlet Sahtekar Çıktı

Yunan tahvil takasında dün ilk adım tamamlanırken, bundan zarar gören küçük yatırımcılar, “Devlet tıraş oldu, parasını biz ödüyoruz. Bu yapılan...

Kapat