Yaşar Erdinç Seans İçi

Dün ABD borsaları açıldıktan sonra başlayan sert düşüşten etkilenen endeks dün 62 binin altına sarktı ama bugün yeniden 62 bin üzerinde hareket ediyor.  Dün aslında daha pozitif bir borsa hareketi bekliyordum fakat, 21 Temmuz’daki AB liderler toplantısını hafife aldığımı düşünüyorum. Bildiğiniz üzere bu toplantıda Yunanistan’ın borç sorununun çözümü konusunda kararlar alınacak. Dün piyasaları strese sokan en önemli faktör, borç sorununun çözümünde borç verenlerin (özel kesimin) bu sorunun çözümüne yapacağı katkıydı. Hatırlarsanız daha önce bu konunun çözümü aşamasında gönüllülük esası baz alınacaktı. Şimdi ise Merkel, kendi vatandaşlarına karşı mahçup olmamak için illaki özel sektörün katılımını gerekli görüyor.  Asıl mesele nedir?

Asıl mesele şudur, Yunanistan borçları yeniden yapılandırılırken,  belirli bir faiz üzerinden  vade uzatılacak. Fakat bunu kabul etmeyen özel sektöre nasıl bir çözüm önerilecek? Gidin piyasada ellerinizdeki kağıtları zatın mı denilecek, yoksa, artık ellerinizdeki kağıtlar 30 yıl badeli oldu ve yıllık faizleri de yüzde 4 mü denilecek? Hangisi söylenirse söylensin, bu durum diğer borçlu ülkelere de bir yol haritası olacaktır.

Düşünebiliyor musunuz? Yunanistan kağıtlarını ellerinde bulunduranlara bir anda ceza kesilmiş ve vadeler 30 yıla çıkarılırken getiriler de yüzde 4′e düşürülmüş. Tabi ki böyle bir şey olacağını söylemiyorum ama vurgulamak istediğim nokta, elinde Yunan tahvilleri olanların yiyeceği kazığın boyutudur. Durum böyle olunca, ellerinde İspanyol, Portekiz ve hatta İtalyan kağıtlarını taşıyanlar acaba ne yaparlar? kazığın boyutu ne olursa olsun, kazık kazıktır. Kimse “küçük kazıktır bari buna razı olayım” demez.  Ne yapar? tabi ki elinde bulunan ve bunlardan dolayı kazık yiyeceğini düşündüğü kağıtları satar. İşte dün tahvil ve bono piyasalarını karıştıran temel faktör buydu. İtalyan, İspanyol CDS’leri tarihi rekorlar kırdı.

21 temmuz’da Avrupa’lı liderlerden ne çıkacak? nasıl bir çözüm bulunacak? bence bir çözüm sunulacak ama bu çözüm çözümmüş gibi görünüp kimse çözümün tam anlamıyla ne anlama geldiğini de anlamayacak. AB liderlerinin kafalarının karışıklığının toplantı sonrasına da yansıyacağını düşünüyorum.

Bugün DAX endeksi düne göre yüzde 1.57 yukarıda. Ayrıca Dow future’ları da yüzde 0.63 yukarıda bulunuyor. İspanya’nın bugün tahvil ihaleleri vardı ve ortalamada üç kat talep gelince Avrupa’nın borç sorunlu ülkelerinin CDS faizleri düşmeye başladı. Bu da borsaları olumlu etkiliyor. Borç sorununun çözümü konusunda bugün piyasa biraz daha iyimser görünüyor. Fakat bu iyimserlik perşembe günü öncesinde bir miktar kötümserliğe de dönüşebilir. Bu yüzden piyasalarda belirli bir kanalda dalgalı hareketlerin devamını bekleyebiliriz.

Bugün Goldman Sachs’dan bir haber vardı. Bu şirket Türkiye’yi pek sevmiyor herhalde. Aşağıda banka değerlendirmesi yer alıyor. Bu arada CITI Grup , JP Morgan ve Morgan Stanley’in Türkiye için tavsiyesini yükselttiğini de vurgulayalım. Bizim için yabancılar tarafından şu an en çok vurgulanan sorun Cari açık oluyor. Fakat şu anki şartlar devam ederse cari açıktan bir miktar gerileme görülecektir. Dün açıklanan kredi verileri, kredilerde zayıflama olduğunu gösterdi ama bunun mevsimsel etkilerden de kaynaklanmış olabileceği ve en az 3-4 hafta daha bu verilerin izlenmesi gerektiği vurgulanıyor. Borsa açısından endeksin 62 bin üzerinde kalarak, bu haftayı 62.500-64.500 aralığında kapatmasını bekliyorum. Fakat AB zirvesinden eğer sonuçsuzluk çıkarsa tabi ki ortalık toz duman olur. Bu yüzden eğer AB zirvesinden sorun çıkacağını düşünüyorsanız satıp beklemekte fayda var. Fakat “nasıl olsa halletmek zorundadırlar” diye düşünüyorsanız beklemekte fayda var. Bana sorarsanız, kısa vadede çok fazla sorun yaratacak kararlardan kaçınılacaktır diye düşünüyorum.

GOLDMAN SACHS:

TÜRK BANKALARININ KARLARI 2. ÇEYREKTE GERİLEYECEK, BELİRSİZ MAKRO ORTAM YENİDEN NOTLANDIRMAYI ENGELLİYOR-

Goldman Sachs, Türk bankalarının 2011 2. çeyrek mali sonuçlarını Ağustos ayında açıklayacaklarını, BDDK’nın yayınladığı veriler dikkate alındığında, 2. çeyrek sonuçlarının net karlarda düşüşlere işaret edeceğinin görüldüğünü bildirdi. Garanti, Akbank, İşbankası ve YKB tarafından şu ana kadar sunulan verilerin karlar üzerinde baskının artan fonlama maliyetleri, düşük faaliyet marjları ve zayıf harç geliri yaratımından kaynaklandığını gösterdiğini ifade eden Goldman Sachs, bunun beklentileri ile paralel olduğunu da vurguladı. Türk bankalarının değerlemelerinin göreceli olarak çekici olmamaya devam ettiğini, banka değerlemelerinin zorlu bir karlılık görünümüne işaret ettiğini belirten Goldman Sachs, bu ortamda Türk bankaları için ihtiyatlı olmaya devam ettiklerini, cari çarpanların makro dinakimlerde potansiyel oynaklığa karşı koruma sunmadıklarının farkında olduklarını da ifade etti.

Goldman Sachs, Akbank ve İş Bankası’nın CEEMEA Odak Satış Listesi’nde yer aldığını ve Türk bankacılık sektörü için en iyi ‘satış’ fikirlerini sunduğunu da vurguladı. Goldman Sachs’ın Türk bankaları için tavsiyeleri ve 12 ay fiyat

hedefleri şöyle:

…………………………………HALKB   YKBNK     VAKFN    GARAN     ISCTR     AKBNK

NOT                                             Nötr          Sat           Sat               Sat                 Sat              Sat

Fiyat Hedefi                           14.36        4 .24          3.48          6.59            4.26           5.50

Bugün başka yorum veremeyeceğim… Çünkü İstanbul’a yola çıkıyor olacağım… Sağlıcakla kalınız…

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Cisco, İşgücünü 11.500 Kişi Azaltmayı Planlıyor

Bilgisayar ağ ekipmanları üreticisi Cisco Systems, yıllık  harcamalarını 1 milyar Dolar azaltma ve faaliyetlerini canlandırma planının bir parçası olarak işgücüanü...

Kapat