Yaşar Erdinç Sean İçi Yorumu

Dış piyasalarda hava düzeldi. Sabah saatlerinde bizim borsamız da fena açılmadı ama şu an düne göre yüzde 0.50 aşağıda bulunuyor. DAX ve Dow ise düne göre yüzde0.50 ve yğüzde 0.25 yukarıda bulunuyorlar. Dün ve önceki gün Türk Bankalarının ikinci çeyrekte karlarının düşeceğine ilişkin bazı yabancı raporlar vardı. Bunun bugünkü endeks üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum. AYrıca dün Merkez  Bankası’nın faiz kararı sonrasında yapılan yorumlara bakıldığında, yıl sonuna kadar ve hatta 2012′nin ilk çeyreğinde bile faiz artırımı beklenmiyor ve dün de FITCH’in söylediği gibi  faizler artmazsa, iç talepte çok ciddi bir azalma olmaması bekleniyor. Bu arada enflasyon konusunda MB’nın beklentilerinin ne kadarb geçerli olup olmadığı izlenecektir.

Endeks dün en dip seviyesini gördü. Şu ana kadarki resme baktığımızda, dış piyasalardaki stresler nedeniyle düşen borsamız, dış piyasalardaki olumlu havaya rağmen aynı oranda artmıyor. Yani dış piyasalara göre daha düşük bir profil sergiliyor. Dünkü yorumumda da belirttiğim üzere, 59.500 seviyeleri görüldükten sonra, hemen hızlı9 bir artış beklenmemeli. Çünkü dün sabah AVrupa aşağı doğru giderken ve FITCH bizim için olumsuz görüşlerini açıklamışken,i büyüklerden ciddi miktarda satış gelmişti. Daha sonra Yunanistan krizi çözüldü ve dış piyasalarda hareket başladığında satmış olanlar yerine koymak için yeterli malı bulamadılar, yani satış kademesinde yeterli satış miktarı yoktu. Satan satmıştı ve kalanlar da artık o fiyatlardan satmak istemediler. Şu anda da büyük oyuncular kendileri alıma geçmeden piyasanın yukarı gitmeyeceğini bildikleri için, piyasada 59.750 ile 61.500 aralığında gelgitler görürüz. Önemli poztif bir haber gelmediği sürece, çok net ve güçlü bir yükselişi bugün beklememek lazım. Belki öğleden sonra akşama doğru olabilir ama şu an için zayıf hacimli yatay ve sıkışık seyir oluşmasını bekleyebiliriz. Bu tür bir seans da yatırımcıyı bıktırıcı bir seans olur.

Bugün bir sonraki yorum saat 17:00′de verilecektir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tim Ash: Büyüme İyi Riskler Devam Ediyor

RBS Başekonomisti   Tim Ash Türkiye için BloombergHT’ye yaptığı değerlendirmede Merkez bankası son çeyrekte iç talebin hız keseceğini öngördüğünü hatırlatarak “Merkez...

Kapat