Yaşar Erdinç: Piyasalardaki Kötüleşme Hızlandı

Piyasalar haftanın ikinci gününe  hafif stresli başladı. Sabah saatlerinde artıda ve yüzde 0.60 yukarıda olan dow ve S&P future’ları şu an yüzde 0.40 aşağıda bulunurken, DAX’daki günlük düşüş yüzde 3.19′a ulaştı. İMKB100 endeksi ise yüzde 1.34 aşağıda bulunuyor. S&P’Nin büyümeye ilişkin tahinlerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından piyasalardaki kötüleşme hızlandı.

 
Şu an 1.8955 ile rekor seviyede bulunurken, Euro 2.4955 seviyesinde bulunuyor. Faizlerimizde de yukarı yönlü hareket var ve gösterge kağıdın faizi yüzde 8.44 seviyesinde.

 
Borsaya baktığımızda son 1 haftada yabancı takasında artış oldu. Bu yüzden de genel olarak dış piyasalara göre olumlu ayrıştık. Türkiye’nin olumlu ayrışmasının en önemli nedenlerinden biri de, petrol fiyatlarındaki gerileme olarak ortaya çıkıyor. Dikkat ederseniz geçen ay en çok düşen borsa Rusya oldu ve bunun en temel sebebi, yine petrol fiyatlarındaki düşüştü. Doların yükselişi ihracatımıza yarayacak gibi görünse de analizi doğru yapmak gerekiyor. Merkez bankamız dolar kuru yerine döviz sepeti kuruna bakıyor ama, burada bence dolar kuruna bakılmalı. Çünkü bizim ihracatçıların çok büyük bir kısmının maliyeti dolar ve gelirleri Euro bazında. Bundan dolayı da, aslında Euro/dolar paritesi düştükçe bize de ciddi zararı oluyor. Dolayısıyla, Merkez Bankası’Nın dolardaki yükselişleri baz alması en azından bu dönemde daha uygun olacaktır.

 
Endeks bu sabah 59 bin seviyeleirnden açıldıktan sonra 58.300 seviyeleirne kadar geriledi ve şu an 58.600 seviyesinde bulunuyor. Teknik olarak 58.500 seviyeleri çok önemli destek seviyeleridir. Eğer 58.200′e doğru bir düşüş olursa nakde geçip beklemek gerekir. Çünkü bu durumda 58.500 desteği kırılmış olacaktır ve endeksin 56.000-57.000 aralığına kadar gevşemesi sözkonusu olacaktır. Yukarı yönde en güçlü direnç 60.500 seviyesinde bulunuyor ve bu direncin aşılmasını beklemiyorum.
 

Altın ise yeniden yükselişe geçti. 670 onz/dolar seviyeleirnde bulunuyor. Tahminen 1.730 dolara kadar yükselecektir. O seviyede direnç var. Kısa vadeli hareket edenler o seviyeye gel,rse satıp sonra alttan alım deneyebilirler ama, burada bir risk var, bu da 1.740′ın yukarı geçilmesi riskidir. Eğer bu tür bir durum olursa yeniden alım yapmak geekir, çünkü teknik olarak 800 sveiyelerine kadar yükselme potansiyeli oluşur.

   
Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 4 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da hükümetin, 30 Bin kamu çalışanının kızağa alınmasını da içeren ek kemer sıkma önlemlerine gitmeyi planlamasına karşı protesto...

Kapat