Yaşar Erdinç: Piyasalar Kısa Süreli Bir Çoşku Yaşarlar

Dün gece dış piyasalarda genel hava olumluydu. Asya borsalarında genel bir tedirginlik hakim olsa da, ABD ve Avrupa fena değildi. Yunanistan bugün istikrar paketini oyluyor ve piyasalar paketin geçeceği yönünde pozisyon alıyorlar. Dün ABD’de önemli veriler açıklandı. Kişisel gelir ve harcamalar beklentilerin altında kalsa da, Obama’nın borç limitinin artırılması konusunda yaptığı gaz verici açıklamalar ve aynı zamanda Avrupa’lı bankaların Yunan kağıtlarını çevirecekleri haberleri olumlu havanın arkasındaki faktörlerdi.
   

Türkiye’ye baktığımızda ise, bu haftaya başlarken verdiğim yorumda da belirttiğim üzere, dış piyasalardan pozitif bir ayrışmamız var. Bu çok belirgin değildi. Dün de genel olarak dış piyasalar haftaya olumsuz başladığı için, biz de olumsuz başladık ve dün sabah yaptığım yorumda vurguladığım üzere, sıkışık bir aralıkta dalgalanan bir endeks gördük.

 
Bugün ise yine dışarıdaki olumlu havanın etkisiyle endeks düne göre 200 puan civarında boşluk bırakarak yukarıda açıldı. Bir önceki gün de boşluk bırakarak aşağıda açıldığı için, aslında cuma günkü konuma geri döndük. Bu aşamadan sonra endeksin yönünün bir süre daha artı olmasını bekliyorum. Özellikle Yunanistan oylaması sonrasında eğer sonuç olumlu olursa ki, dün yazdığım yorumda açıkladığım üzere ben olumlu olmasını bekliyorum, piyasalar kısa süreli bir coşku yaşarlar. Fakat bu coşku satış yapmak için bir fırsat olarak değerlendirilecektir. Çünkü parlamentonun bu onayı Yunanistan’ın sorununu sadece geciktiriyor ve kökten çözmüyor. Önemli olan konu, Yuannistan onayı sonrasında piyasaların neyi satın alacağıdır.
 

Piyasalar, en azından Yunanistan stresi bitmiş olacağı için, başka cephelerden gol gelip gelmeyeceğine bakacaklardır. Global büyümenin hız kazanıyor olması önemli bir konu olacaktır. Diğer taraftan ABD ekonomisinin büyümesine ve toparlanmasına ilişkin veriler çok önemli olacaktır. Bu arada Çin’in daralması devam ediyor ve global piyasalarda emtiaların düşüyor olması, ekonomik büyümenin rayına girmesi konusunda endişeleri yüksek tutarken, en azından bol para döneminin devam edeceği gerçeği piyasaların elindeki koz olacaktır.
 

Türkiye açısından ise, cari açık ve enflasyon bekleyişleri konusu önemli olmaya devam edecektir. Okan Müderrisoğlu AKP hükümetinin cari açık konusunda alacağı önlemlere ilişkin bir yazı yazdı. Bu yazının ayrıntılarını Okan Müderrisoğlu’nun sağ alt köşede verilen ismini tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu konuda Atilla Yeşilada ayrıntılı bir yorum yazmış, bu yüzden ben tekrar yazmayacağım. Atilla’ya bir noktada katılamıyorum. Şu an kurların yukarı gidiyor olması bir süre sonra ithal malı talebini önemli ölçüde kısacaktır. Ayrıca petrol fiyatlarının bir süre daha düşük kalmasını bekleyebiliriz. Çünkü ulusal enerji ajansı kendi 37 yıllık tarihinde üçüncü defa stratejik rezervlerinden bir kısmını (60 milyon varil) serbest bırakacağını açıkladı. Yani Bernanke vasıtasıyla ABD bu ajansa sinyal gönderdi. “ABD’nin ekonomik büyümesini, artan petrol fiyatları çok olumsuz etkiliyor, ne yapıp yapıp petrol fiyatlarını düşürün” dedi. Dolayısıyla şu an baskı altında kalacak olan bir fiyattan bahsedebiliriz. Ama tarih göstermiştir ki, baskı altına alınan fiyatlar daha sonra sıçrama gösterirler. Bu yüzde eğer Brent petrol 95 dolar seviyelerine gerilerse hiç korkmadan future piyasalardan petrol alabilirsiniz. Zaten OPEC üyeleri petrol arzını artırmak istemiyorlar ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu’daki karışıklıklar petrol arzı üzerinde baskı oluşturacaktır.
  

Sonuç olarak, kısa vadede piyasalar olumlu bir hava sergiliyor. Endeks 62.568 seviyesinde bulunuyor. 62.890 seviyeleri de görüldü. Bu aşamada bir süre 62.000 ile 62.950 aralığındaki kanalda yatay hareket bekleriz.  Şu an dış piyasalarda DOW future’ları yüzde 0.13, DAX ise yüzde 0.22 aşağıda bulunuyor. Endekste 200-300 puanlık bir gerileme daha bekleyebiliriz. 21 haziran tarihindeki yorumumda 60.500 seviyesinde iken 1-2 ay vadeli alım önermiştim ve kağıt isimleri de belirtmiştim. Bu şekilde pozisyon almış olanlar beklemede kalabilirler. Satış zamanı geldiğini düşündüğüm zaman, seans içi yorumlarda bilgi vereceğim.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: USD/TL: Geri çekilmeler alım fırsatı

      Dolar/TL kuru 1,65’e yakın seviyeleri test ettikten sonra, şu sıralarda 1,6350 civarına kadar geri çekilmiş durumda. Bu gerileme kısa...

Kapat