Yaşar Erdinç: Önümüzdeki günlerde yeniden yükselişler olacaktır

Dün dış piyasalarda yaşanan şok düşüşler ve Merkez Bankası’nın sürpriz kararları sonrasında, bugün bizim piyasalar da sert düşüşle açıldı. Dolarda yukarı yönlü hareket olurken 1.74 seviyelerinin üzeri görüldü. Faizlerin ise 8.40 seviyelerinden 8.55 seviyelerine kadar yükseldiğini görüyoruz.

Dün saat 16:55′de verdiğim yorum sırasında dış piyasalardaki grafikler bollinger bandının dışına çıkınca olağanüstü gelişmeler olduğu ortadaydı. Bugün de borsa 57.197 seviyesinden açıldı. En düşük 57.021 seviyesi görüldü. Bir ara 57.850 seviyesine kadar toparlayan endeks şu an yine 57.200 civarında bulunuyor. Bu ortamda kağıtların birçoğu taban fiyatlarına yakın seviyelerden işlem görüyor. Ortam böyle iken Avrupa’da alarm verildi ve bütün ülkelerin Başbakanları bir şekilde bu gidişatı durdurmak üzere önlemler açıklıyorlar. Avrupa merkez bankası tahvil alımına başladı. Bu yüzden DAx endeksi bir miktar yukarı yönlü toparladı. Nakitte olanlar beklemede kalmaya devam edebilirler. Endeks bugün boşluk bıraktığı için, bu boşluk önümüzdeki günlerde dolacaktır. Dolayısıyla, önümüzdeki günlerde yeniden yükselişler olacaktır. Fakat asıl soru, bu toparlamanın ve yükselişin ne zaman olacağıdır. Şu sıralar kriz global bir şekilde bütün ülkelere yayıldığı için, FED’den bugün önemli açıklamalar gelebilir ve piyasalar toparlayabilir. Bu tür zamanlarda çok fazla al-sat hareketlerine girmemek gerekiyor.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tarım Dışı Haberi Öncesi Piyasalardaki Son Durum

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi dün yaşadığı satışların bugün düzeltmesini yapmaya çalışmaktadır. Özellikle Avrupa Borsalarının açılışının alıcılı olması Euro’nun değerlenmesine neden...

Kapat