Yaşar Erdinç: Hacim Oldukça Düşük

 Türk halkı tüketiyor ve bunu yaparken de sadece maaşını harcamakla kalmıyor, aynı zamanda üzerine kredi de alıyor. Bu arada, özel sektör de ciddi anlamda yatırıma girmiş durumda. Aslında cari açığın artamasını da bu analize katarsak, yabancıdan borç alıp, yine onlardan ithal malları alıyoruz. Yani bakkal bize borç veriyor, biz de bakkaldan alışveriş yapıyoruz.

 
Bu gelişmeler büyüme açısından olumlu. Hizmetler ve inşaat sektörü inanılmaz bir hızla artıyor. Ekonomi tarihi bu tür çok hızlı büyümelerin riskli olduğunu göstermiştir. Bu yüzden de ekonomi yönetimimiz bu deli gibi büyüyen iç talebi kırmak üzere BDDK tarafından yeni kararlar aldı ama yeterli değil. Bu büyüme sonrasında merkez Bankası’nın da yeniden değerlendirme yapması gerek.

 
Piyasalara baktığımızda ise, dış piyasalarda olumlu bir hava var. Dün ABD borsaları oldukça güçlü artışlar yaptılar. Zannedersem, bol para döneminin devam ediyor olması yeniden risk iştahını artırıyor. Aynı zamanda Yunanistan sorunun da şimdilik halledilmiş olması, piyasaları rahatlatıyor.
 

İç piyasalara baktığımızda ise çok önemli bir gelişme yok. Borsa açılışta dış piyasaların gazıyla 63.500 civarını gördükten sonra, 63 binin altına geriledi ve şu an 63 bin seviyelerinde bulunuyor. Oldukça düşük bir hacimli hareket görüyoruz.  Endeksin 63.000 civarında dalgalanmasını sürdüreceğini söyleyebiliriz.  Hisse bazında hareketler oluyor. Yorumlarda daha önce hisse önerdiğim belirtiliyor. Uygun hisse görrüsm yazıyorum. 21 haziran’da endeks 60500 civarındayken bazı hisseleri önermiştim. O hisselere tekrar bakabilirsinz. Ama göze çarpan birşey olursa yeni önerilerim olacaktır.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Ekonomist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İhracat İlk Altı Ayda Yüzde 20 Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıkladığı verilerilere göre, Haziran ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 artışla 11 milyar 507...

Kapat