Yaşar Erdinç: Bu Gidişatı Hiç İyi Görmüyorum

Piyasa güne biraz olumsuz başladı. Dün Merkel ve Sarkozy zirvesi tam anlamıyla bir fiyaskoydu. Piyasaların rahatlamış olması nedeniyle onlar da çok rahatlamış görünüyorlardı. En azından toplamı 440 milyar euro olan Avrupa İstikrar fonu’nun artırılması gerekirdi. Bu gidişatı hiç iyi görmüyorum. Çünkü Almanya’nın ikinci çeyrek büyüme rakamı da çok vahim. Sadece yüzde 0.1 artış oldu. Geçen hafta da Fransa’nın ikinci çeyrek büyümesi yüzde sıfır olarak açıklanmıştı. Şu an  Avrupa Merkez Bankası İtalya ve İspanya’nın tahvillerini alıyor olduğu için, ilaçla ateş düşürülmüş durumda. Ama ilacı kullanmazsanız, ateş hemen yeniden yükselecek. Bu arada Avrupa Merkez Bankası’nın yeni politika açıklayabileceği söylentileri var. Ne açıklayacak bilemeyiz ama, eğer bu tahvil alımının sonlandırılacağına ilişkin bir açıklama gelirse, piyasalar çakılır. Fakat tabi ki bu tür bir açıklama olmasını beklemiyorum. Büyük olasılıkla enflasyon görünümüne ilişkin açıklamalar olabilir. Yani aslında kırılgan durum geçmiş değil. Dün FITCH ABD’nin notunu teyit etmeseydi, Merkel ve Sarkozy görüşmesi sonrasında piyasalar çok bozulurdu. Ama FITCH’in dalına tutundu.

 

Endeks şu an 54 bin seviyesinde bulunuyor. Dün yaptığım yorumda bizim borsanın dışarısıyla pozitif ayrıştığını belirtmiştim ve 54 bindeki direnci kolay kurabilecek demiştim. Şu anda da dış piyasalara göre daha iyi konumdayız. özellikle Petrolün gerilemesi ve global bazda enflasyonun gerilemesi bizleri olumlu etkiliyor. Buna rağmen, şu an için 54 bin veya bunun üzerinde alım öneremiyorum. Çünkü son birkaç gündür genelde olumluya dönen piyasalar biraz kâr realize etmek isteyebilirler. Bu yüzden dikkatli, olmak lazım. yani yukarı hareket hızlı bir şekilde devam etmeyebilir ve 53.250 seviyelerine kadar gerileyebilir. Şu an DAX yüzde 1.33 aşağıda bulunurken, Dow future’ları da yüzde 0.25 aşağıda bulunuyor.Yine de panik satış yapılmasını doğru bulmuyorum. Yani endeks gerileyebilir ama şimdi satıp alttan alım yapmaya çalışmak da riskli olacaktır.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Ekonomist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 17 Ağustos Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD'de geçtiğimiz yıl başlayan tahvil alım programları için ilk çağrıyı yapmış olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard,...

Kapat