Yaşar Erdinç: Beklemede Kalmakta Fayda Var

Bu sabah TV’deki yayınımızda piyasalra çok fazla değinemedik. Fakat zaten geçen haftaki programlardan ve yazılarımdan biliyorsunuz ki, avrupa borsalarında önemli sıkışık formasyonlar oluşmuştu. DAX’da özellikle 5.750 seviyesinin aşağı kırılmasıyla birlikte bence yeni bir düşüş trendi başladı. Şu ana kadar oluşan trendden farkı ise eğiminin daha şiddetli olmasıdır. Borsaların serbest düşüşler yaptığını görebiliriz. Bizim endeks için 55.150 seviyesini kritik seviye olarak vermiştim. Bu da zaten geçen cuma aşağı net bir şekilde kırıldığında sat sinyali üretmişti. Zaten hisselerden bir süreliğine uzak durulması gerektiğini sürekli olarak vurguladığımız için sizlerden nakde geçmiş olanlardan mailler geliyor ve teşekkür edip, nerede girelim diyorlar. Bence beklemede kalmakta fayda var, çünkü TKE göstergesi çok daha aşağıları işaret ediyor. Avrupa Merkez Bankası para basacağını açıklamadan düzelme olmaz. Atilla Yeşilada’nın yazdığı son yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bu yazının başlığı “Lehman’a Beş Kala” şeklindedir. Bu piyasalra çok önemli bir türbülans yaşamadan, bir banka batmadan Avrupalı liderler günü kurtarma hareketlerine devam edeceklerdir. Almanya ile Fransa’Nın anlaşması neredeyse şu an imkansız gibi görünse de İtalyan faizleri yüzde 8′i geçip, bütün piyasalar çökmeye başladığında, liderler toplanıp “anlaştık” derler.  Bu hafta ayrıca 23 Kasım günü ABD’de Süper Komite’nin karara varması bekleniyor. Ama buradan hem demokratların hem de Cumhuriyetçilerin onaylayacağı bir karar çıkmasına neredeyse imkan yok.  Aslında piyasalar bugünden itibaren bunu  da satmaya başladılar.

 
Endeks sabah saatlerinde 54.400′den güne başladı ve bugün en düşük 53.400′ü gördü ve şu an 53.600 seviyeleirnde bulunuyor. Yeni direnç noktamız 55.100 seviyesidir. Bu seviyeye doğüru olacak yükselişlere kanmamak ve teknik göstergelerin “arzın bittiğini sinyal vermesine kadar” beklemek gerekir. Dolar 1.81′i geçen hfata cuma günü geçmişti ve şu an 1.84′de bulunuyor. Dolarda 1.87 civarına kadar yükseliş olabilir. Elinde olanlar beklemede kalmalılar. Altın ise piyasalarla birlilte geriliyor ve 1713 dolar seviyesinde bul  unuyor. 1650 civarına gelirse o seviyelerde alım yapmak uygun olabilir.

Endeksin bugün 53.150 seviyesini destek yaparak 53.150 ile 54.200 aralığında kalacağını düşünüyorum.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 21 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İspanya'da genel seçimleri kazanan sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) başbakan adayı Mariano Rajoy, ''Ekonomik krizden başka düşmanım olmayacak''...

Kapat