Yaşar Erdinç: Bekle Gör

Dün endeks 63.300′ü yukarı geçerken, önemli bir aşağı trenin yukarı doğru kırılmakta olduğunu  belirtmiş ve bu aşamada alım önermiştik. O sırada endeks 63.500 civarındaydı ve 63.150 seviyelerine kadar gevşeyebileceğini belirtmiştik. Stop-loss seviyesi olarak da 62.500-62.750 aralığını vermiştik. Bugün ise endeks açılıştan sonra 62.450 seviyesine kadar geriledi. Sebebi de malum. Dün dış piyasalar ve özellikle de ABD olumsuz açıldıktan sonra, düşüşler yüzde 1′e yaklaşırken, bizim endeks de 63.150 seviyelerine kadar gerilemişti. Bugün ise dış piyasalara baktığımızda, DAX yüzde 1.30 aşağıda ve ABD future’ları da yüzde 0.03 aşağıda bulunuyor. Aslında ABD future’larında birşey yok ama, DAX endeksindeki düşüş normalden fazla. Bunun temel sebebi de, borçlu ülkelerin CDS faizleri hızlı bir şekilde artıyor. Bu da Avrupa bölgesinde şu an stres yaratıyor.
 

Bizim piyasa bu durumda nasıl davranıyor? Aslında ABD’deki dünkü sert düşüşe ve bugün DAX’taki hızlı gerilemeye rağmen İMKB100 endeksi daha pozitif görünümde bulunuyor. Bu şartlar altında endeksin yeniden 61.850 seviyesine kadar gerilemesi beklenebilirdi. Seans açılışından bu yana, yaklaşık 600 puanlık bir gerileme var. Bu şartlar altında dün 62.500 olarak verdiğimiz stop-loss açısından şu an sorun görünmüyor. Çünkü endeks tam kritik seviyede bulunuyor. Bildiğiniz üzere dünkü grafikte 61.250′den gelen artış sırasında hacme dikkat çekmiştik ve alım önermek için 63.300′ün yukarı kırılmasını bekliyorduk. Bu tür şartlar oluştuğunda şu nokta önemlidir.
 

Eğer piyasa yukarı yönlü hareketini anlamlı bir hacim ile yapmışsa, genellikle dünkü örnek bazında ani ve olumsuz ekonomi haberleri gelmeye başladığında (dün ABD’de olduğu gibi), önemli alım yapanlar tabi ki satmak için yeterli talebi bulamıyorlar. Bir başka deyişle, son iki gündeki alımları hemen boşlatmak zor, çünkü bugün sabah piyasalar açıldığından beri piyasa stresli ve alt kademelerde yeterli alım yok. Bu nedenle iki tür gelişme olabilir.
 

Normalde şartların bozulduğunu görenler satış yapabilmek için ya piyasayı yukarı çekmek zorunda kalırlar, ya da piyasa genelde hacimsiz sıkışık yatay hareket eder, hafif aşağı eğimli olur. Piyasa bu seviyelere alışır alıştıkça da artı buralar destektir görüşü oluşur ve satış gelecekse o zaman gelir. Bir başka senaryo da şöyle olabilir. Piyasa yatay gider, herkes destek oluştuğunu düşünür bu arada dış piyasalarda gelen bir haberle toparlanma olur ve birden yeniden yükseliş başlar.
 

Dikkat ederseniz senaryoların tümünde hızlı bir aşağı hareket başlaması olasılığı yerine genelde bekle gör politikası hakim olur. Bu nedenle de bu bekle gör politikasının ilk seansta devam edeceğini ve aşağı ya da yukarı yönlü hareketler olduğunda kısa süreli olacağını düşünüyorum. İkinci seans daha hareketli olabilir.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
2 Haziran Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa bankalarına uygulanan son stres testlerinin sonuçlarının açıklanmasının Temmuz ayına ertelenebileceği bildirildi. Wall Street Journal´ın konuya yakın kaynaklara...

Kapat