Yaşar Erdinç: Adeta Lehman Öncesi Bir Resim

Piyasalar dün çok kötüydü. Endeks için 53.150 seviyesini destek olarak vermiştim ama hesapta Rekabet Kurulunun Bankalar hakkında soruşturma açması yoktu. O saate kadar avrupa borsaları kadar düşmemiştik ve hafif yönde bir poztif ayrışma vardı. Fakat bu haberle birlikte bankalar satış yedi, endeks 52.750 seviyesine kadar indi. Bu sabah, herkesin gözü kredi derecelendirme kuruluşlarındaydı. Çünkü S&P 2 Ağustos’ta ABD’Nin kredi notunu düşürdüğünde, poltikacıların borçların orta ve uzun vadede azaltılması konusunda bir yol bulamamasını da not düşürmenin bir sebebi olarak açıklamıştı. Dün ABD’deki süper komitenin sonuç ortaya koymaması tabi ki diğer derecelendirme kuruluşlarının da ABD’nin notunu düşürmesini gündeme getirdi. Fakat dün gece derecelendirme kuruluşları ABD’Nin notunu teyit edince bu sabah piyasalar güne olumlu başladı.

 
Bizim endeks de sabah saatlerinde bugün gördüğü en yüksek seviyeyi gördü ve bu seviye 53.387 seviyesiydi. Endeks şu an 53 bin civarında bulunuyor. Seans içi hareketlerden uzaklaşıp da grafiklere biraz daha uzaktan günlük ve haftalık olarak baktığımızda adeta Lehman öncesi bir resim çıkıyor ortaya. Bu sadece bizim için değil, Avrupa ve Amerikan borsaları için de geçerli. Özellikle Avrupa borsalarıında stres yükü arttı. Bu grafik haftalık bazdadır.

 
Eğer bir ay içerisinde DAx endeksi kendini 6.350 seviyesinin üzerine atmazsa, sıkıntı büyüyerek devam edecektir ve borsalara artık ikinci bir lehman vakasını satın almaktadırlar. Hatırlarsanız geçen hafta DAX için sıkışmanın devam edeceğini ama sonra aşağı kıracağını belirttikten sonra, bunun hemen olmasını beklemeyin biraz süre verin demiştim. Şimdi yine süre verin. Piyasaların gösterdiği resim hoş değil ve bu resmi değiştirmek Merkel ve Sarkozy’nin elindedir. Onların varacağı anlaşmanın sonuçları bu kötü gidişatı durdurabilir. Bu gelişmeleri görmedikçe piyasalar için çok olumlu olamayacağım.

  
Endeks için ise 52.500 ile 54.850 aralığında dalgalanma bekleyebiliriz. 55 bine kadar olacak yükselişler yatırımcının alım iştahını kabartabilir ama, 55.300 seviyesinin üzerinde kapanış olmadan ve 60 dakikalık grafiklerde hacim en az 160 milyon lota çıkmadan yukarı hareketleri temkinli karşılıyorum.
 

Doların 1.8150-1.8200 seviyeleirnde destek oluşturup yukarı hareketine devam edeceğini düşünüyorum.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lingering Euro-zone Debt Issues Compounded by U.S. Debt Debate Lifts Dollar

Higher yielding currencies and risk-correlated assets, such as the Australian Dollar and New Zealand Dollar, slid as lack of resolution...

Kapat