Yaşar Erdinç: “Herşey Bitti” Demek Yanlış

Dün toplantılar nedeniyle seans içi yorum yazamadım. Saat 18:00 gibi bilgisayarımın başındaydım ve endeks sert bir düşüş yapmıştı. Avrupa borsaları hızlı aşağı hareket içindeydiler. O sırada yeni açılmış olan ABD borsaları da yüzde 1.5 üzerinde değer kaybetmişlerdi. Hepinizin bildiği üzere Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alım programının genişletileceği haberlerini tümden yalanlaması piyasaları ciddi anlamda bozmuştu.

  
AB toplantısı bugün de devam ediyor. Ama Almanya’nın öne sürdüğü mali disiplin kuralının piyasalar tarafından hiç de yeterli bulunmadığı açık. Hem EFSF hem de EMS ile ilgili miktarsal taahhütler ve bu kurumların fonksiyonları net değil. Ayrıca IMF’nin oynayacağı rolün de henüz çok netleşmemiş olması nedeniyle, “herşey bitti” şeklinde yorum yapmak yanlış olur. Çünkü AMB’ndan beklenen tahvil alım fonksiyonu, bir şekilde yeniden formülüze edilebilir ve bu durum piyasalarda bu sefer ani iyileşme sağlayabilir. En azından liderler şu an piyasaların neye nasıl reaksiyon verdiğini gördüler. 

 
Şu sıralar Avrupa borsaları sabahki yüzde 1′in üzerindeki düşüşlerinin ardından artıya geçtiler. Bizim endeks 52.600 civarından açılış yaptı. Daha önce verdiğimiz yorumlarda 53.800 aşağı kırılırsa 52.500 civarına kadar bir gerilemenin daha olabileceğini ama 52.500′ün önemli bir detsk olduğunu vurgulamış ve 53.800 civarında önerdiğimiz alım için zararı kesme seviyesinin yine 53.800 civarı olduğunu belirtmiştim. Eğer dün nakde geçmemişseniz panik olmaya gerek yok. Çünkü her an herşeyin bir açıklamayla değişebileceğini unutmayınız. Ayrıca, güzel  olan bir şey daha var. Dün bu kötü beklentiler fiyatların içine girmiş durumda. Bundan sonraki süreç o kadar kötü olmayabilir. Endeks sabah 52.650 civarından açıldıktan sonra yaklaşık 700-800 puanlık yükselişle 53.400 seviyesine geldi ve az önce 53 bine kadar geriledi. Bu dakikalarda 53 bin civarında hareket oluyor. Bugün için 52.600 seiyesi destek oldu. Teknik olarak eğer yeniden 52.600′ün altına düşen bir endeks görürsek, işte bu durum hiç iyi olmaz, çünkü 50 bine kadar yeni düşüşler olur. Fakat 52.600′ün bugün aşağı kırılması olasılığını düşük görüyorum. Endeksin önemli başka haberler gelmediği sürece 53 bin civarında hareket etmesini bekleyebiliriz.  Nakde geçmiş olanlar alım için bir süre daha izlemede kalmalılar ve en azından bugün 52.600′ün altına düşüş olmadığından teknik olarak emin olmamız lazım. Biraz daha orta vadeye baktığımızda ise elinde hisse olanlar bence beklemede kalsınlar. Çünkü ne bankaların batmasına izin verilecek ne de ülkelerin faizlerinin ve özellikle de İtalyan ve İspanyol faizlerinin artmasına izin verilecektir.   Dolayısıyla dün Draghi hiç bir bankanın batmamasını garantiledi. Bu toplantıların nihayetinde İtalyan ve ispanyol faizlerinin daha da artması durumunda ne yapılacağını açıkça söylemeseler bile bunu önlemeye elleri mahkum. Bu nedenle bir ay sonra borsanın daha iyi seviyelerde olmasını bekliyorum. Yani orta vadeli bakış açım olumlu. Ama bu birkaç gün yatırımcıda stres yaratacaktır.

 

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gedik Yatırım: İngiltere “Yokum” Dedi. Peki Euro Bölgesi Anlaşabilecek mi?

IMKB 100 endeksi, dünü % 2.97 dü şüşle, 53.500 puandan kapatt ı. Gün içerisinde 55.212′ye kadar ç ıkan Endeks, Avrupa...

Kapat