Yapı Kredi Bankası, Kredi Kartı Pazarının Lideri

Yapı Kredi Perakende Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, sektördeki kredi kartı pazar cirosunda yüzde 22 büyüme beklediklerini belirterek, “Bu rakam bankacılık otoritelerinin öngördüğü yüzde 25’lik oranla uyumlu. Bu yıl burada sıkıntı olmaz” dedi. Somer, kredi kartı kullanımında faizden kaynaklı bir daralma da olmadığını söyledi.
 

Kredi kartı pazarının lideri olan Yapı Kredi, bu yıl kredi kartlarında sıkıntı yaşanmayacağını açıkladı. Yapı Kredi Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, sektördeki kredi kartı cirosunda yüzde 22 büyüme beklediklerini söyleyerek, “Bu rakam bankacılık otoritelerinin öngördüğü oranla uyumlu. Bu alanda sıkıntı olacağını sanmıyorum” dedi.
 

Yapı Kredi, Türkiye’nin ilk kredi kartı Yapı Kredi World’ün 20. yılı nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Nazan Somer, müşterilerin kredi kartı harcamalarını genellikle zaruri ihtiyaçları için yaptıklarını söyledi.
  

Bu alanda çok büyük bir hareket beklemediklerini ifade eden Somer şöyle konuştu: “Zaten tüketiciler harcamayı market, akaryakıt, tekstil ve teknoloji için yapıyor. Kredi faiz oranlarındaki artıştan kaynaklı tüketici kredilerinde son dönemde daralma görmedik. Yıl sonu bilançolarında önemli daralma da öngörmüyoruz. Kurum olarak büyüme tahminimiz yüzde 22. Bu oran otorite beklentilerine de paralel.”
 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ekonomideki ısınmaya karşı bankaların maliyetlerini artıracak bazı önlemler almış ve bu yıl kredilerde büyümeyi 25 ile sınırlamıştı.

 
47 milyon kredi kartı var
 

Nazan Somer, 2010 sonu verilerine göre Türkiye’de 47 milyon kredi kartı bulunduğunu, 2003’te 19.9 milyonluk seviye dikkate alındığında, 7 yılda yaklaşık 2.5 katlık artış yaşandığını söyledi.

 
Türkiye’de 2010 sonunda 235 milyar liraya ulaşan kullanım cirosunda ise 7 yıl içinde 6 katlık artış söz konusu olduğunu ifade eden Somer, “Kredi kartlarının özel tüketim harcamalarından aldığı pay 2010 itibariyle yüzde 30’a yükseldi. Bu oran birçok Avrupa ülkesinde yüzde 15’ler seviyesinde” dedi.
 

Türkiye’nin Avrupa’dan 40 yıl sonra kredi kartına geçmesine rağmen aradaki farkı 10 yılda kapattığını vurgulayan Somer, Türkiye’nin artık kart uygulamalarında danışılan ülke konumuna geldiğini anlattı.
 

Kart sahibi sayısında lider çıktı

 
Kredi kartı alacak bakiyesinde yüzde 18.2 ile lider konumda olan Yapı Kredi Bankası, ilk kez yapılan sayımla tekil kredi kartı müşteri adedinde de birinci çıktı.

 
Yapı Kredi, birkaç bankayla birlikte Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) başvurmuştu. Haziran ayı itibarıyla kredi kartı adedinde yüzde 16.35 ile ikinci sırada olan Yapı kredi, tekil kredi kartımüşteri adedinde yüzde 13.76 orana sahip.
 

Yapı Kredi Kartlı Ödeme Sistemleri Pazarlama Grup Direktörü Serkan Ülgen, World’ün işbirlikleriyle birlikte 12 milyona yakın kullanıcısı olduğunu belirterek, “Sadece bizde 8 milyon kart var. 4 milyon kişi ise Vakıfbank, Teb ve Anadolubank’ta World kullanıyor. Yakında Albaraka Türk de World’e geçiyor” dedi.

  
320 bin üye işyeri, 400 bini aşkın POS parkına sahip olan Yapı Kredi World, her yıl 500 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirirken, yaklaşık 200 milyon TL’ye eşdeğer puan kazandırıyor. (Vatan)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tarım Dışı Haberi Öncesi Piyasalardaki Son Durum

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi dün yaşadığı satışların bugün düzeltmesini yapmaya çalışmaktadır. Özellikle Avrupa Borsalarının açılışının alıcılı olması Euro’nun değerlenmesine neden...

Kapat