Yapı Kredi’den Karadeniz Holding’e Dev Finansman

Yapı Kredi, dünyanın ilk elektrik üreten gemilerinin yapımında  kullanılması amacıyla Karadeniz Holding’e 315 milyon dolar tutarında finansman sağladı.
  

Yapı Kredi, Karadeniz Holding tarafından geliştirilip yürütülen  Dostluk Enerjisi (Power of Friendship) projesi  kapsamında Karadeniz  Powership Doğan Bey, Rauf Bey, İrem Sultan ve Fatmagül Sultan  gemilerinin yapımında kullanılmak üzere 315 milyon dolar tutarında  kaynak sağladı. Powership projesinin birinci fazı için de Yapı Kredi  tarafından sağlanan kaynak ile inşa edilen enerji gemileri halen Basra  limanında Irak’a elektrik sağlamaya devam ediyor. Projenin ikinci fazı  ile birlikte başta Irak olmak üzere pek çok Afrika ülkesinin acil  elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

 
Yapı Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür  Yardımcısı Mert Güvenen, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik hayata geçirilen Karadeniz  Powership projesine finansman sağlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Karadeniz Holding’in gösterdiği cesaret ve  girişimcilik örneğinin de tüm dünyada takdir edildiğini belirten Güvenen, uluslararası finansal piyasalardaki zorlu koşullara rağmen,  doğru proje ve girişimcilerin yanında olmaya devam ettiklerini  sözlerine ekledi. Güvenen, “Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada elektrik  arzında zaman zaman sıkıntı yaşanabileceği yönünde endişeler  bulunuyor. Bu sebeple, hem ekonomik, hem de sosyal açıdan hayati önem  arz eden enerji sürekliliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı,  bankamızın sosyal sorumluluk bilinci kapsamında bir görev biliyoruz.  Bu anlamda Yapı Kredi olarak, Türk reel sektörüne uzun vadeli ve uygun  maliyetli finansman kaynağı yaratmaya devam edeceğiz” dedi.
 

Karadeniz Holding CFO’su İbrahim Çolak ise, “Dünya’nın ilk enerji  gemisini (Powership) ve enerji filosunu Türk tersanelerinde, yerli  sermaye ve bilgi birikimimiz ile oluşturduk. Bu projenin  gerçekleşmesinde Türk mühendislerinin bilgi ve deneyimi, Türk  işçilerinin emeği ve Yapı Kredi başta olmak üzere Türk bankalarının  desteği son derece önem taşıyor. Bir milli enerji ürünü olan Powership  projelerimizin birinci faz gemileri gittikleri ülkelerde üretimlerini  başarı ile sürdürürken, ikinci faz gemilerimizin inşası hızla devam  ediyor. Enerji gemilerimizle, acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere  giderek, binlerce kilometre uzaktaki ev, okul, hastane ve işyerlerine  hayat veriyoruz. Global anlamda etkin bir milli ürün olan enerji  gemilerimiz ile ülkelerin kalkınmasına katkı sağlamaktan gurur  duyuyoruz. Karadeniz Enerji Grubu olarak global bir oyuncu olmak  yolundaki girişimlerimiz devam edecek” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Hisse Bazlı Hareket Devam Edebilir

YF Menkul   IMKB – 100 ENDEKSİ : 63.510Dirençler: 63.750- 64.100 // Destekler: 63.100 – 62.500  İMKB-100 endeksi I. seansta...

Kapat