Yaman Törüner: Krizdeki ‘Yatırım Yapılabilir’ 4 Büyük

Herkesin hesapladığının aksine, Avrupa Birliği’ndeki (AB) krizin, aslında İngiltere dışındaki 4 büyük AB ülkesinin krizi olduğu anlaşılıyor. Doğal olarak, topun ağzındaki ülkeler güçsüz ekonomileri nedeniyle Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi görünüyor. Ancak, gerçek kriz aşağıdaki çizelgelerde de görüleceği gibi 4 büyük AB ülkesinde. Zaten, bu nedenle de Yunanistan “kurtarılmak zorunda olunan” ülke konumunda. Şimdi, 4 büyük AB ülkesinin Gayri Safi Milli Hasıla ’larına (GSMH) ve borç yüklerinin GSMH’larına oranına bakalım:

 
Görülüyor ki, Almanya’nın ve Fransa’nın durumu bile pek farklı değil. Tabii ki, gelişmiş ekonomilerde alınan borcun verilen borca oranı da çok önemli. Sonraki çizelge, 4 büyük AB ülkesinin birbirlerine ve zorda olan ülkelere verdiği banka kredilerini gösteriyor. Birisinin verdiği ötekinin aldığı anlamında olduğu için rahat bir karşılaştırma yapılabiliyor.
   


  
4 büyüklerin banka kredileri

 
Açıkça görüldüğü gibi, AB içinde bir kredi cenneti yaratılmış; nerdeyse, her isteyene kredi sağlanmış. Öte yandan, 4 büyüklerden  birinin batması, neredeyse hepsinin batması anlamında.

 
Türkiye, yatırım yapılabilir ülke

 
AB bankalarının Türkiye’ye verdiği borç, aşağıdaki çizelgede de görüldüğü gibi, dengeli. Portekiz ve İrlanda’nın bize verdiği para yok. Döküm şöyle (milyar $):
  

Türk bankalarının AB bankalarına verdiği borç toplamı ise, ancak 15 milyar $. Bu miktar içinde Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan, İrlanda ve Fransa’ya verilen toplam kredi, sadece 2.6 milyar $ civarında. Kısacası, bizim için risk yok. Yukarıdaki ülkelerin tümünde “yatırım yapılabilir” notu var. İşte bu nedenle bile, Türkiye’ye “yatırım yapılabilir” notu verilmek durumunda.

  

  

 
Yaman TÖRÜNER

Milliyet Gazetesi

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 3 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Ekonomik verilerin küresel büyümenin yavaşladığına işaret etmesi ile Yunanistan'ın temerrüde düşme riskine karşı Avrupalı yetkililerin toplantıya hazırlanmalarının öncesinde...

Kapat