Yaman Törüner: Araştırma Harcamaları

Booz & Company, dünyada araştırma ve geliştirmeye en çok para ayıran ve yapılan yeniliklerden en büyük geliri sağlayan şirketleri açıkladı. Buna göre, ilaç devi Roche 9.6 milyar dolarlık araştırma harcaması yapmış. Roche, satış gelirlerinin % 21.1’ini araştırma ve geliştirmeye ayırıyor.
 

 

 

En başarılı buluşların sahipleri

 
Öte yandan, Apple satış gelirlerinin sadece % 2.7’sini araştırma ve geliştirmeye ayırdığı halde, “iPad” sayesinde yaptığı icattan en büyük getiriyi elde edebiliyor. Facebook’un hâlâ halka açılmamış olması nedeniyle, bu şirketin verileri güvenilir sayılmıyor. Yine de, Facebook’un bu konuda çok büyük harcama yaptığı biliniyor.
 

2010 yılında, araştırma geliştirmeye ayrılan fonların artışı bazında bir sıralama yapılırsa, bilgisayar ve elektronik sanayi başta gidiyor. Onu, sağlık ve otomotiv sektörleri takip ediyor. Çin ve Hindistan’da araştırma ve geliştirme harcamaları 2010 yılında % 38.5 artmış. Bu konudaki dünya ortalaması, % 10.5. Türkiye, bu konuda hiç bir sıralamaya giremiyor.
 

Yaman TÖRÜNER

Milliyet Gazetesi

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Yunanistan’dan Bıkan Piyasaların Kâr Realizasyonu Haftası Olacak!

Yunanistan’daki gelişmeklerden bıkan piyasalarda Komşu’da anlaşma olsa da olmasa da bu hafta ‘Kârın bir kısmını cebe koyma’ havasında olacak. Hafta...

Kapat