Yalvarıyorum Dava Açmayın!

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, hükümetin İzmir için planladığı altyapı ve vizyon projelerinin hayata geçirilmeye başlandığını, buna karşın bazı meslek odalarının dava açma hazırlığı yaptığını belirterek, bu meslek odalarının yöneticilerine, ”Yalvarıyorum. Ne istiyorsanız bu konuları ilgili yerlere iletelim, tartışalım ama projeleri durdurmayalım” sözleriyle dava açmamaları çağrısında bulundu.

 
İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısı, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın başkanlığında yapıldı.

 
Toplantı başında terör saldırılarında şehit olan güvenlik mensupları ile hayatlarını kaybeden vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İZTO Meclis Başkanı Özpoyraz, Türk milletinin terör saldırılarında verilen şehitler ile vatandaşların can kayıplarıyla büyük acı yaşadığını belirterek, ”Terörü ve işbirlikçilerini kınıyoruz. Teröre asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

 
Toplantıda konuşan İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş da Avrupa ülkelerinin işsizlik ve ağırlaşan borç yüküyle mücadele ettiğini, yükselen ekonomilerin büyük bölümünün ise güçlü büyümeyi sürdürdüğünü belirterek, Türkiye’nin de 2011 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 8.8 büyüme sağlayarak dünyanın en hızlı büyüyen ikinci, Avrupa’nın ise en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldiğini söyledi.

  
Büyüme rakamlarının yanı sıra bütçe rakamlarının da son derece olumlu olduğunu dile getiren Demirtaş, kendilerinin de bu süreçte taşın altına ellerini koymalarıyla başarıda pay sahibi olduklarını belirtti.

 
Ekonomide yaşanan bu bahar havasına karşın cari açığın hala Türk ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam ettiğini ve cari işlemler hesabının 2011′in yedi aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 26.8 milyar dolar artarak 50.6 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Demirtaş, döviz açığındaki en büyük nedenin ise ithalat ile ihracat arasında fark olduğunu dile getirdi.

 
Demirtaş, ihracatın, ithalatın gerisinde kaldığını, iş dünyasının ihracatı artırmak için Afrika kıtası gibi yeni pazarlara yönelmesi gerektiğini ifede ederek şöyle konuştu:

 
”Bu yılın 7 aylık döneminde ihracatımız 77.5 milyar dolara ulaştı. İthalatımız ise 140.5 milyar dolar ile ihracatın neredeyse 2 katına ulaştı. Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ile uzun uzun bu konuyu konuştuk. Önlemler düşünülüyor. Düşünülmesi de son derece doğru. Bu nedenle ithalatçıların dikkatli olması gerekiyor. Önlemler onlarda rahatsızlık yaratabilir. İthalat yaptığımız bazı ülkelerle ticaretimizde hiç denge yok. İhracatımızı artırmak isterken yeni pazarlara yönelmeliyiz. Afrika kıtası son yıllarda yükselişe geçen önemli bir pazar. Bölge ile olan ilişkilerimiz son derece iyi. Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle arasındaki ticaret hacmi 2010 yılında 15 milyar dolara ulaştı. 250 milyar dolarlık bu pazardan daha fazla pay almalıyız. İzmir Ticaret Odası olarak biz de 2010 yılı çalışma programı ve bütçesinde bu konuya önem vereceğiz.”

 
”YALVARIYORUM DAVA AÇMAYIN”

 
İZTO yönetimi olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile görüşmeler yaptıklarını dile getiren Demirtaş, Bakan Çağlayan’dan, 2020 EXPO hedefinde İzmir Tanıtım Programı düzenlenmesi ve yurtdışı gezilerinde İzmir’e oy istenmesine yönelik İZTO’nun çabalarına destek vermesi, yabancı yatırımcıların kente ile teşvikler ve Eximbank kredileri konularda taleplerde bulunduklarını belirtti.

 
Demirtaş, ”EXPO sürecinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın peşinden ayrılmamamız gerekiyor. Yurtdışı gezilerinde ‘bizi eksik etmeyin’ dedik. EXPO’nun İzmir’de düzenlenmesine yönelik oy istememiz için Bakan Çağlayan da destek verecek” diye konuştu.

 
Konuşmasında hükümetin seçim öncesinde İzmir’e vaadettiği projeleri de hayata geçirmeye başladığına değinen, temeli atılan ya da ihaleye çıkarılan projeleri örnek gösteren Demirtaş, pazar günü temeli atılan Konak Tüneline bazı meslek odalarının dava açmaya hazırlandığını da üzülerek öğrendiğini söyledi.
 

Daha önce Çeşme’deki planlamalar ile liman bölgesine yönelik açılan davaların sürdüğünü hatırlatan Demirtaş, açılan davaların İzmir için vizyon yaratacak projeleri ve hizmetleri gerilettiğini vurguladı.

 
Demirtaş, meslek odası yöneticilerine şu sözlerle seslendi: ”İzmir’in geleceğini yaratacak Çeşme ve liman planları davalık yerler. Dava açmaya hazırlanan odalarımızın yöneticilerine bir kez daha seslenmek istiyorum: Yalvarıyorum. Ne istiyorsanız bu konuları ilgili yerlere iletelim, tartışalım ama projeleri durdurmayalım. Türkiye yüzde 10 büyüyor. İzmir de Türkiye gibi gelişip büyümesin mi? İzmir projeleri için bütün kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Dava açılması geriletiyor. Bu projelerin durması EXPO sürecinde İzmir’de çok yara açacaktır. Asgari müşterekte buluşarak, İzmir’in geleceğini karartmayalım.”

  
Demirtaş, odanın kruvaziyer turizm hedefleri kapsamında İzmir’in geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın 13 önemli turizm noktasını geride bırakarak birinci seçildiğini hatırlatarak, kentin şimdi de dünya kruvaziyer destinasyonu kategorisinde yarıştığını vurguladı.

 
Odanın çalışmaları hakkında da bilgiler veren ve nisan ayında ziyaret ettikleri Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic’i İzmir’e davet ettiklerini dile getiren Demirtaş, Vujanovic’in ekim ayının son haftasında odayı ziyaret için İzmir’e geleceğini, meclis toplantısının onur konuğu olacağını kaydetti. (AA)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EFSF oylaması olumlu fakat bu yeterli mi ?

EUR/USD ANALİZ Almanya'da parlamento Avrupa Finansal İstikrar Fonunda (EFSF) yapılması öngörülen değişiklikleri onayladı. Parlamentodaki oylamada, EFSF reformu 523 oyla kabul...

Kapat