Yakalayabilirsen Yakala

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11,7 artan ihracat 10,95 milyar dolar, %42,6 artan ithalat ise 21 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık bazda %104 genişleyen Mayıs ayı dış ticaret açığı 10,1 milyar ile İş Yatırım’ın 9,5 milyar dolar ve piyasanın 9,65 milyar dolar olan beklentisini geride bıraktı.

 
Son on iki aylık rakamlara baktığımızda yıllıklandırılmış ihracatın Nisan ayındaki 122 milyar dolarlık seviyesinden Mayıs ayında 123 milyara yükseldiği görülüyor. Son on iki aylık ithalat ise Mayıs ayında 215,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Nisan: 209 milyar dolar).
 

Aylık ihracat performansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin daha önce yayınladığı rakamların bir miktar altında. Aylık bazda %7 düşen arındırılmış seri Ocak ayından bu yana ilk kez geriledi. TL’nin son dönemdeki zayıf seyrine rağmen Avrupa kıtasında yaşanan sorunlar ve küresel büyümenin görece düşük performansı önümüzdeki dönemde ihracatımızı sınırlamaya devam edecektir.
 

Yatırım malı grubunun katkısıyla ithalatın beklentilerin sınırlı da olsa üzerinde gerçekleştiği görülüyor. Tüketim malı grubunda aylık bazda yaşanan düşüş, taşıt ithalatındaki aylık yavaşlamadan kaynaklanıyor. İthalat rakamlarında mevcut eğiliminin sürdürülebilirliği adına önümüzdeki dönem gerçekleşmelerini yakından takip edeceğiz. Ancak önümüzdeki aylarda yurt içi talepte bir miktar aşağı yönlü düzeltme görülebileceğini düşünmeye devam ediyoruz.
 

Arındırılmış ihracat ve ithalat serilerindeki bugünkü rakam aşağı yönlü düzeltme işaretleri veriyor olsa da piyasanın dikkatini yeterince çekmeyecektir. İlk çeyrek büyüme rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi, iç talebin kuvvetinin yakından takip edilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. İhracat cephesindeki ılımlı büyümeye rağmen ithalatın hız kesmemesi cari açık adına risklerin artabileceğine işaret ediyor.
 

Zayıf seyreden TL’nin önümüzdeki dönemde ithalat üzerinde etkisi sınırlı olacak ve rakamı istenilen seviyelere indiremeyecektir. Yılın geri kalanında sıkı para politikasının sıkı maliye politikalarıyla desteklenmesi şart. Bu bile, en iyimser senaryo altında, yılın son çeyreğinde cari açığın yatay bir seyir izlemesini sağlayabilir.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bizimkisi Bir Tüketim Hikayesi

TÜİK yılın ilk çeyreğinde GSYİH’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 büyüme kaydettiğini açıkladı. Yüksek baz yılına karşın çeyreklik...

Kapat