Yahoo ve Alibaba Birbirine Girdi

Çinli şirketin en önemli faaliyet alanlarından birini  ortaklık dışında üçüncü kişiye transfer etmesiyle Yahoo Inc. ve Alibaba Group Holding Ltd. arasındaki yıpranmış birliktelik en düşük noktasına ulaştı.

 
Yahoo bu duruma gafil durumda yakalandıklarını söyleyerek en değerli yatırımları üzerindeki kontrolü kaybetmiş olup olmadığı hakkındaki soruları körükledi. Bu durum aynı zamanda Batılı şirketlerin Çinli şirketlerle nasıl bir rekabet içerisnde bulunduğuna da ışık tutar nitelikte.

 
Hisselerinin %40’a yakınına Yahoo’nun sahip olduğu Alibaba Group’la bu anlaşmazlığın ortaya çıkması üzerine şirket değeri salı günü 2.7 milyar dolar düştü.

 
Alibaba Group’un kurucusu ve genel yöneticisi olan Jack Ma’nın kontrol ettiği PayPal gibi internet üzerinden ödeme sistemi olan ve Alibaba Group’un en önemli parçası olan Alipay’in ortaklı dışına çıkartılması bu anlaşmazlığın merkezinde bulunuyor.
 

Alibaba Group’un yönetim koltuklarından 4 tanesine sahip olan Yahoo, bu transferden 31 Mart’ta haberi olduğunu söylüyor ki bu tarih transferden 7 ay sonraya denk geliyor.
 

Alibaba Group yöneticileri, son üç yılda bu konuyu birçok toplantıda tartıştık diyerek Yahoo’nun açıklamalarına cevap verdi.
 

Alibaba Group tarafından yapılan açıklamaya göre yönetim kurullarına 2009 Haziran’ında Alipay’in pay sahiplerinden çoğunluğunun Çin sahipliğine transfer olduğu söylendi. Bunun da Çin otoritelerinin yeni kurallarına uyum sağlamak için yapıldığı söylendi.

 
Cuma günü, Yahoo ve Softbank Corp  (Alibaba Group No.2 hissedarı) 31 Mart’a kadar bu transferi fark etmediklerini belirttiler. Ama, Yahoo: “ Softbank ve Alibaba Group arasında yapılan görüşmeler aktif ve yapıcı görüşmelerdir. Görüşmelerin amacı şirket değerini hisse senedi sahipleri için artırmaktır. “ dedi.
 

Her üç şirket de Alipay transferinin şirketin uygulamalarını hızlandırmak için gerekli lisansları düzenlemek amacıyla yapıldığını kabul etti. Sorun bu transferin yönetim kurulunun izni olmadan yapılmasından ve bu transfer için gerekli bedelin ödenmemesinden kaynaklanıyor.

 
Alibaba Group bu transferin bedelinin ödendiğini söylüyor ama ayrıntıları vermekten de kaçınıyor. Alipay’den elde edilen gelirin şirketler arasında nasıl paylaştırıldığı veya paylaştırılıp paylaştırılmadığı belli değil. Yahoo’nun iddiasına göre Alibaba Group yönetimi Alibaba.com yöneticilerinin kovulmasıyla sonuçlanan şubattaki dolandırıcılık skandalından sonra gelen üç aylık yeniden yapılanmaya bağlı olarak en büyük pay sahibinin ismini gizli tutuyor.
 

Yaho yönetim kurulu Alibaba Groupla artan tansiyondan dolayı temsilcileri Ms. Bartz’ı sorumlu tutmuyor çünkü o da son zamanlara kadar Alipay’in yeniden yapılandırıldığından haberi yoktu. Yöneticilere göre Yahoo “Çinlilerle savaş halinde”.

 
Yahoo ile Alibaba arasında son yıllarda sansür olayından kaynaklanan bir kavga var ve Alibaba bu kavgadan galip çıkıp intikam alma arzusu içerisinde. Bazı yatırımcılar Ms. Bartz’ı Yahoo’nun yönetim hakkı olmayan Yahoo Japan’daki azınlık hisselerine yapışıp kaldığı eleştiriyor. Ms. Bartz ise bu işten çıkmakta bir aceleleri olmadığını söylüyor.

 
Bu haber Çarşamba günü duyurulduğunda, yapılan hamlenin Yahoo’nun Alibaba’daki payının değerini düşüreceği korkusu yatırımcıları sardı. Aynı zamanda bu durum Alibaba’nın da benzer bir hamle yapabileceği olasılığını da artırdı.
 

Ironfire Capital kurucusu, Çin teknolojisi odaklı hedge fon yöneticisi ve Yahoo hissedarı Eric Jackson: “Yahoo yönetim kurulu beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu olanlar Yahoo yönetim kurulunun işinin başında olduğunu göstermiyor. “

 
Yahoo Perşembe gününün sonunda bu transferin Alibaba Group’un yöneticileri ve hissedarlarının bilgisi ve onayı dışında olduğunu söyledi. Bu açıklama Yahoo hisselerinde yeni bir satış dalgası başlattı ve Salı gününden itibaren %11 düşen hisse değerleri Cuma günü %3.6 daha düştü ve 16.55 dolara geriledi.
 

Semih Şengölge

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar’ın Devri Bitiyor mu?

Dolar ve eurodaki istikrarsızlık, gelişmekte olan ekonomileri kendi para birimleri ile ticarete yöneltti. Dolar yerine yerel para birimi ile ticarete...

Kapat