Yahoo’ya Alıcılar Artıyor

 

Arama motoru, gönderi ve içerik pazarında pay kaybederek gelirleri azalan Yahoo’ya talipler artıyor. Özel sermaye şirketleri Silver Lake, Alibaba Group Holdings Ltd. ve Rusya’nın Digital Sky Technologies şirketi Yahoo! Inc. için yapabilecekleri bir teklifi tartışıyorlar.

Görüşmeler gizli devam ettiği için adının açıklanmasını istemeyen kişilerin söylediğine göre şirketler Yahoo ve danışmanlarıyla yakın zamanlarda bir araya gelerek yapılabilecek olası teklifle ilgili Yahoo’ yu bilgilendirdi. Görüşmeler halen ilk aşamalarında ve grupların anlaşıp teklifi yapıp yapmayacağı henüz belli değil.

Alibaba Group Başkanı Jack Ma Çin’in en büyük e-ticaret şirketindeki yüzde 40’lık hissesini sattıktan 6 yıl sonra, geçen hafta Yahoo’ yu almaya istekli görünüyordu. Yahoo geçen ay Yönetim Kurulu Başkanı Carol Bartz’ın işine son verdikten sonra yeni stratejisini büyümek ve daha çok kullanıcıyı etkilemek olarak belirledi.

Mizuho Securities analisti Muzhi Li: “Jack Ma’yı Yahoo’yu almaya sevk eden nedenlerin başında kendisinin Alibaba’daki payını artıracak olması geliyor“  yorumunu yaptı.

Yahoo sözcüsü Dana Lengkeek ise bu durumla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Yahoo hissesi dün 0.50 puan veya %3,7 değer kazandı. Oysa Yahoo hissesi yıl boyunca %19 değer kaybetmişti.

Ma, 30 Eylül’de Yahoo’yla olduğu kadar diğer potansiyel alıcılarla da görüşme içinde olduklarını belirtti ama potansiyel alıcıların kim olduğunu dile getirmekten kaçındı.

Ma: “Biz halen Yahoo ile ilgileniyoruz çünkü Yahoo için Alibaba Group çok önemli ve bizim için de Yahoo çok önemli. Yahoo ile ilgilenen birçok kişi var ve biz onlarla da konuşmalarımızı sürdürüyoruz “  dedi.

2008 yılında, Amerikan hükümeti herhangi bir anlaşmanın Çin’e Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan teknolojilere erişim sağlayıp sağlamayacağını araştırmaya başladıktan sonra, Çinli Huawei Technologies Co. Marlborough,  Massachusetts merkezli bilgisayar araçları yapan 3Com Corp. için bir teklifte bulundu.

Huawei’nin ortaklarından biri olan Bain Capital Partners LLC’ ye göre Amerikan Yabancı Yatırımlar Komitesi, Mart 2008’de 3Com Corp.’un satışını engellemeyi planlamıştı.

Düzenleyiciler Yahoo gibi ABD iletişiminde e-mail ve anlık mesaj yoluyla önemli bir yere sahip olan şirkete yabancıların sahip olmasına karşı durabilirler. Şirket aynı zamanda ABD’nin Microsoft ile yaptığı anlaşma sonucunda en büyük ikinci arama motoru olma özelliğini de koruyor.

Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang: “ Danışmanlarımız yeni fikirler üretmek için bizimle çalışıyorlar. Potansiyel opsiyonlarla ilgilendiklerini belirten birçok partiden sorular geliyor. “ açıklamasını yaptı.

Olayla ilgilenen kişilerin söylediğine göre Allen & Co yatırım bankası Yahoo ile ilgili birçok senaryo belirledi.

Müzakerelere dahil olan kişlerin söylediğine göre Silver Lake Yahoo’ya bir teklif hazırlıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak, özel sermaye şirketi Yahoo’nun Asya varlıklarını satacak ve ana işlemlere dönüş yapacak ya da bu işler için başka bir alıcı bulacak.

Yatırımcılar Yahoo’nun Alibaba’yı da içine alan Asya’daki varlıklarından ötürü CEO Bartz’a olan kinlerini unutmuş değiller. Bu durumdan ötürü Ma ile herkesçe bilinen bir kavga içine girmişlerdi.

Yang 2008’de CEO’ iken, Yahoo Microsoft’un 47,5 milyar dolarlık teklifine burun kıvırmıştı. İki şirket daha sonra Yahoo’nun arama teknolojisini Microsoft’a açması konusunda anlaşma sağladılar. Yahoo’nun piyasa değeri şuanda 17,1 milyar dolar.

Teknoloji bolgu AllThingsD’nin önceden yayınladığı listede Silver Lake, Digital Sky ve Alibaba Yahoo için potansiyel alıcılar olarak gösterildi.

 

Semih Şengölge

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Memur-Sen Enflasyonu: %0.91

    Memur-Sen tarafından Eylül ayına yönelik yapılan araştırmaya göre, açlık sınırı Eylül’de bin TL’yi geçti ve bin 4 TL’ye...

Kapat