Yağmurlar Buğday Verimini Artıracak

Türkiye buğday üretiminin yüzde   10′unun karşılandığı Çukurova yöresinde Nisan yağmurlarının, buğday ekili  alanlarda verimi artıracağı bildirildi.
 

Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru, AA muhabirine yaptığı   açıklamada, Çukurova yöresinde yılda yaklaşık 2 milyon ton buğday üretimi   yapıldığını, bu rakamın ise Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 10′unu   karşıladığını söyledi.

 
Ekim zamanında beklenmeyen yağışların tohumların çürümesine neden   olduğunu, zarar eden bazı üreticilerin de bu nedenle tarlasını bozup birinci ürün   mısır ve pamuk için hazırladığını anımsatan Doğru, Nisan yağmurlarının ise verim   açısından sevindirici olduğunu ifade etti.
 

Doğru, Nisan ayı süresince Çukurova’nda bazı ekim alanlarına yağan   dolunun ve yağış sırasında sert esen rüzgarın lokal olarak zarara neden olduğunu   ve bunun da kısmen de olsa rekolteyi etkileyeceğini belirterek, ”Zarar tespiti   yapılmadı ama bu durum genel olarak baktığımızda rekolteyi ciddi oranda   etkilemeyecektir. Ancak işin iyi yönü, yağışların Çukurova’da daha çok ürünlere  yarayacak ve verimi artıracak olması. Bu yağmurlar başaklara süt dolum döneminde   çok önemli katkı sağlıyor. Başaklardaki dane önümüzdeki günlerde sertleşecek ve   bir ay sonra da yörede hasat başlayacak” dedi.

 
Türkiye’de ilk buğday hasadının Çukurova yöresinde başladığını anımsatan   Doğru, şöyle devam etti:

 
”Buğday üretiminde bundan sonraki en önemli konu hava sıcaklığının   artmasıyla birlikte üründe oluşacak mantar hastalıkları riski. Bunun için de   üreticilerin zirai mücadele konusunda hassas davranması ve ilaçlamayı zamanında   yapmaları gerekir. Zirai mücadele de gerektiği gibi yapılırsa, verimle birlikte   üründe kalite de artacak. Aynı zamanda hasat döneminde dane kaybının önlenmesi   konusunda hassas davranılmalı. Bunun için tekniğine uygun hasat yapılması   gerekir. Türkiye genelinde rekoltede sorun yaşanacağını sanmıyoruz. Yani bu yıl   kendi ürettiğimiz buğdayın ülkemize yetecek düzeyde olacağını öngörüyoruz.”

 
Doğru, girdi maliyetleri dikkate alınarak buğday alım fiyatının 62   kuruştan aşağıda olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ Borç krizindeki Portekiz'in Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF ile müzakereleri anlaşma ile sona erdi. Portekiz, zordaki...

Kapat