Yabancı Fon Yöneticileri: TCMB’nin Deneyi Başarısız Oldu

 

Yabancı yatırımcıların Türkiye’den şikayetleri çok büyük.  Zaten  bu yüzden artık seçimden sonra masaya dört başı mamur bir tedbir paketi gelinceye kadar ralli beklemeyin diye uyardık. Reuter’s dünyanın dört yanında GOP fonu yöneticilerinin nabzını tuttu.  Okuyun, niye İMKB ve DİBS’e para girişin azaldığını anlayacaksınız:

İflas eden deney, hatasından dönmeyen otoriteler

Türkiye’nin artan cari açığı ve sistemden çıkan sıcak para TCMB’nin alışılmışın dışında para politikası deneyinin artık çok ileri gittiğini gösteriyor. Ankara GOP evreninde yeni bir risk merkezi olarak ortaya çıkabilir.

Ülkenin aylık dış finansman açığı 10 milyar dolara erişti. Dünyada GOP’a karşı ilgi azalıp, büyük ekonomilerde faiz artırımı başlarken çok zor bir durumda buldu kendini Ankara.

Geçmiş yıllarda böyle bir açığı finanse etmek kolay oldu, çünkü artık kimse 2011 benzeri kriz beklemiyor.  Piyasalara sıcak para tonla akmaya devam etti.  Ancak, Bank of America – Merrill Lynch anketine göre fon yöneticilerinin çoğunluğu arıtk Türkiye’de underweight (yani olması gerekenden daha az pozisyon taşıyor). TCMB verisine göre Mayıs ortasında yabancılar sistemden 325 milyon dolar çekti. 

JP Morgan Anketine göre ise yabancılar TL ve DİBS pozisyonlarını azaltırken artık DİBS’de gözle görülür ölçüde underweight. AXA Investment Management GOP masası başı Julian Thompson “Dünyada bu denli geniş bir cari açığı olan, ya da sıcak para kaçışına karşı bu denli kırılgan nadir ülkelerden biri Türkiye” dedi.

Thompson, halen fonunun sadece %1’ni Türkiye’de tutarken böylesine cazip bir ülkede daha fazla yatırım yapmamaktan da üzüntü duyuyor, ama “Gerçek ortada, TCMB’nin deneyi başarısız oldu” diye iç çekiyor.

Bir çok ülke ABD’de akan sıcak parayı engellemek için alışılmışın dışında önlemler aldı, ama aralarında bir tek Türkiye faizleri indirdi. Pierre-Yves Bareou, JP Morgan Asset Management’te fon yöneticisi olarak çalışıyor ve şöyle diyor:  “Dah önce hiç denenmemişi yapmanın da riskleri vardır.” Düşük faizler ekonomiyi risk iştahında ani oynamalara karşı da savunmasız bırakıyor. En kötü senaryolarda, Türkiye’yi piyasalarda çöküşün ardından gelen bir resesyon ve 10 yıldır unutulan büyüme-kriz döngüsüne geri dönüş bekliyor.  

Bank of America’ya göre bankaların kısa vadeli net dış kredi pozisyonu da 50 milyar dolarla Lehman Kriz’i öncesinin 2 katına fırladı. Aynı kurumdan Michael Penn “Artık yabancı yatırımcıların Türkiye’ye sabrı kalmadığını görüyoruz. Bir çoğunun kafasında TCMB deneyinin iflas ettiği düşüncesi var” diyor.

Bir çok yatırımcı seçimden sonra TCMB’nin geleneksel sıkı para politikasına dönmesini bekliyor, ama bir tanesi şöyle yorumda bulundu:  “Herhalde öyle yaparlar, ama benim bekleyip ne olacağını görmeye hiç niyetim yok”. Ardından geçen hafta İMKB ve DİBS’de tüm pozisyonunu kapattı.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Büyük Yatırım Bankaları S&P500 Tahminlerini Düşürdü

Wall Street hafta boyunca atağa kalkmaya çabaladıysa da, zayıf ekonomik veriler her seferinde yolunu kesti.  Tapu onayı bekleyen konut satışlarında...

Kapat