WSJ TL’yi Yazdı: Şık Hareket, Ama Yetmez

 

WSJ websitesinde TCMB’nin Çarşamba günü yaptığı üçlü müdahele “Turkey Fights Lira’s Decline” başlığı ile haberleştirildi. Çarşamba günü yapılan müdahele piyasaları şaşırttı denilen haberde, ekonomistlere göre daha fazlasına ihtiyaç olduğu da kaydedildi.

 

ING Bank başekonomisti Sengül Dağdeviren “TL’nin değer kaybını durdurmak zor, ama TCMB’nin adımları doğru ve olumlu” yorumunda bulundu. Diğer ekonomistler ise TCMB’nin uzun süre yüksek miktarda döviz satamayacağını iddia etti. Capital Economics’den Neil Shearing  TCMB’nin bu düzüyde müdaheleyi sürdürecek boyutta F/X rezervi olmadığına dikkat çekti.

 

Elimizdeki son veriye göre, Türkiye’nin döviz rezevleri 23 Eylül’de 84.75 milyar dolardı. Geçen Cuma TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın TL’nin daha fazla değer kaybının arzulanmadığına dair açıklamasından sonra döviz kurunu savunma çabaları hız kazandı. Yatırımcıların GOP’dan kaçması nedeniyle, Türkiye gibi bozulan küresel görünüme dayanıklı olmadıkları düşünülen gelişen ekonomiler sıcak parayı kaybediyor.

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Gözler Avrupa Merkez Bankası Toplantısında…

EUR/USD ANALİZ Avrupa hisse senetleri, Avrupa liderlerinin borç krizine çözüm konusunda anlaşmaya varacağı spekülasyonlarının sürmesi ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın...

Kapat