WSJ: Euro Direnç Kaybediyor

TSI 07:00’da Asya’da Euro/dolar 1.2943’de tutunmaya çalışıyor. Bloomberg’e göre, eğer Euro/dolar bu seveyede kapanırsa, Euro 2001 yılından bu yana ilk defa dolara karşı 2 yıl ard arda değer yitirmiş olacak. WSJ’a göre ise Euro yıl boyunca tüm traderleri yanıltan direncini yitiriyor.

 

Citi gelecek sene Euro/doları 1.20’de tahmin etti. Halen opsiyonlarda en çok açık pozisyonun bulunduğu  10 put ve call da Euro’nun gerleyeceği üstüne pozisyon almış. Futuresda sie spekülatör 18 milyar dolar değerinde Euro şort pozisyon açmış.

 

Wall Street Journal’a göre Euro yıl boyunca traderleri defalarca şaşırttı. Bir çok kez Euor şortlayanlar, ortak para biriminin her defasında güçlenmesi ile kayıplar yazdılar. Ama artık bu direnç bitiyor.  WSJ anketinde yatırımcı  ve traderler gelecek senenin ilk çeyreğinde pariteyi 1.25-1.20 arasında tahmin ediyor. WSJ’ın görüşlerine başvurduğu uzmanların çoğunluğu Euro’nun ağır ağır değer yitireceğini öne sürerken, bazıları ani bir çöküşün de söz konusu olduğu düşüncesinde.

 

Nomura da gelecek yıl sonu için 1.20 derken, WSJ’a göre Fed-AMB faiz farkı ve birç çok Avrapa bankasının dolar varlıkları tasviye ederek Euro’ya dönesi ortak para  birimini ayakta tutuyor.

 

Atilla Yeşilada,

yeisilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
30 Aralık 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD'nin Euro bölgesindeki kriz karşısında sağlam durduğuna dair işaretlerle New York borsası günü yükselişle sonlandırdı. Dün yüzde 1.3...

Kapat