WSJ: AKP kazansın, ama açık farkla değil

WSJ: Türkiye seçimlerinde Erdoğan kazansın ama fazla oy almasın isteniyor

ABD´nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), 12 Haziran´da yapılacak seçimleri AK Parti´nin kazanmasının beklendiğini yazdı..

Gazetenin internet sitesinde çıkan haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın partisinin seçimlerde galip gelecek olmasının nedeninin asıl olarak ekonomi olduğu belirtilerek, ekonomik büyümenin şu anda Başbakan Erdoğan´ın seçimlerdeki “kozu” olduğu vurgulandı.

Erdoğan´ın eski danışmanlarından Cüneyt Zapsu´nun da görüşlerine yer verilen haberde, Zapsu´nun “Ekonomi anahtar. Biz İslami gündemi olan bir hükümet değiliz, biz tamamen ekonomik gündemi olan bir hükümetiz.

Erdoğan bir iş adamı gibi düşünüyor” dediği belirtildi.

İstanbul´da bu yıl 3 stadyum genişliğinde, çatısında test sürüş pisti olan “Autopia” adlı otomobil alışveriş merkezi açılacağı kaydedilen haberde, AK Parti´nin 2002 yılında iktidara gelmesinden sonra görülen ekonomik büyüme sonucunda kişi başına düşen gelirin 3 kat arttığına ifade edildi.

AK Parti´nin iktidarda olduğu 2002-2010 döneminde Türkiye´de alışveriş merkezlerinin ve havayolu kullanan yolcuların sayısının 3 katına çıktığı, otomobil satışlarının yüzde 120 arttığı, sadece 2 milyar lira olan tüketici kredilerinin 129 milyar liraya (81,5 milyar dolar) çıktığı bildirildi.

AK Parti´nin “Kanal İstanbul” ve Ankara´da 100 milyon dolarlık uzay araştırma merkezi gibi “çılgın” projeleri olduğuna değinilen haberde, Türkiye´de otomobil sektörünün hızla geliştiği kaydedildi..

Türkiye´deki ekonomik büyümenin bazı ekonomik çevrelerce istikrarsız görünmeye başladığı yorumuna yer verilen haberde, pek çok ekonomistin, genel seçimlerin ardından Türkiye´de hükümetin ve Merkez Bankasının para ve mali politikalarını düzeltmeleri, bu politikaların fazla gevşek olduğunu, ekonominin de “aşırı ısındığını” düşündüklerini söyledikleri belirtildi. Cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla´nın yüzde 8,1´ine ulaştığı da kaydedildi.

Haberde, bazı ekonomistlerin “piyasaların AK Parti´nin seçimi kazanmasını istediği ancak çok fazla oy alarak kazanmasını istemedikleri, aksi takdirde Başbakan Erdoğan´ın gelecek dönemde anayasanın değiştirilmesine odaklanacağı, piyasaların ise AK Parti´nin eskisi gibi ekonomi üzerinde odaklanmasını istediği” yönünde yorum yaptıkları kaydedildi…

Aktaran:  Tijen Kandemir

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex: British Pound Threatens Rebound, Euro Searches For Support

The British Pound broke out of the narrow range carried over from the previous week and the sterling may face...

Kapat