WSJ: ABD Bankacılık Sistemi Sağlam Mı?

2008 Lehman Krizi’nin bir benzerini mi yaşıyoruz?  Bu sorunun cevabı büyük ölçüde bankacılık sistemlerinin sağlığında gizli.  Eğer bankalar büyüme ve kredi şoklarına karşı dirençliyse, panik atakları çabuk yatışır, ve resesyon başlasa dahi, mali kriz yaşanmaz.  Ekonomik araştırmalara göre, resesyon ortamında finansal kurumların sağlam kalması, toparlanmayı hızlandırıyor.  ABD’de bankacılıok sisteminin  sağlığı ile ilgili kaygılar şirketlerin Wall Street performansından kaynaklanıyor.

Pazartesi seansında bankacılık sektörü endeksi %11 değer kaybıyla Nisan 2009’dan bu yana en büyü,k çöküşe şahit oldu. Bank of America (BofA) %20 değer kaybıyla en büyük darbeyi yerken, yatırımcılar bankaların olası bir resesyonda ne denli dayanıklı olduğunu sorguladılar. BofA’nın CDS fiyatı %50 artarken, yönetim 2011’de temettü dağıtma kararından caydı.

Citigroup %16, Morgan Stanley ise %14 değer yitirdi. Satışların ardından Fed başta denetimci kurumlar bankalar ve pazar yapıcılarla yakın temasa geçtiler.  Repo ve Interbank pazarı, ksıa vadeli banka bonosu pazarı gibi bankaların fonlama ihtiyacını karşıladığı noktalar yakın gözetime alındı.  Ortaya çıkan sonuç sevindirici idi.  Hiç bir banka borçlanmakta ya da borç seneti ihraç etmekte zolruk çekmiyordu.  ABD bankalarının Avrupa riski de kimseyi rahatsız etmiyordu.

Uzmanlara göre bankalar 2011 ve 2012’de kar etmekte ve yeni sermaye bulmakta zorlanacaklar, ama ikinci bir Lehman söz konusu değil.  Tüm büyük ulusal bankaların likiditesi ve sermayesi son derece bol, ayrıca artık bilançolarında kolaylıkla nakte çevrilebilecek ABD DİBS/mevduat  oranı geçmişe nazaran çok daha yüksek.

Uzmanlar BofA’yı ayrı bir yere  koyuyor.  Banka, ipotek krizinde batan Countrywide’ı satın aldığından bu yana beladan kurtulamıyor.  Hileli ipotek VIDIMIĞI satış davaları bitmek bilmezken, banka her çeyrek daha fazla provizyon ayırmak zorunda kalıyor.  En son AIG sigorta  şirketi bankaya 10 milyar dolarlık dava açtı.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Ülke Dövizlerine İlgi Azalıyor

Yılbaşından bu yana gelişmekte olan pazarlar (GOP) borsalarına sıcak para girişleri çok oynak ve genelde negatif seyir izlerken, yerel para...

Kapat