Wellink: Avro Bölgesi Kurtarma Fonu 1,5 Trilyon Avro Olmalı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu   üyesi Nout Wellink, Yunanistan borçlarını ödeyememesi ve finansal sıkıntının   diğer ülkelere yayılması durumunda Avro Bölgesi kurtarma fonunun ikiye katlanarak   1,5 trilyon avroya çıkarılması gerektiğini söyledi.
 

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Wellink, Hollanda’da yayımlanan Het   Financieele Dagblad gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan için yeni bir yardım   paketinin birçok belirsizlik ve risk taşıyacağını, finansal sıkıntının İrlanda ve   Portekiz’e bulaşma riski gözönüne alındığında kurtarma fonunun ikiye katlanmasına   ihtiyaç olacağını belirtti.
 

Wellink, ”Bu riskleri alıyorsanız, çok büyük bir güvenlik programı   oluşturmaya ihtiyacınız var. Kurtarma fonu 1,5 trilyon avro olmalı ve paranın   nasıl harcanacağı konusunda daha fazla esneklik olmalı” dedi.
 

Avrupalı yetkililer, Yunanistan’ın temerrüte düşmemesi için bu ülkeye   daha fazla yardım yapılması konusunu değerlendiriyor.

 
AVRO BÖLGESİNDE ENFLASYON ARTACAK
 

Avrupa   Merkez Bankası, avro bölgesinde gelecek aylarda enflasyonun daha da artacağını   tahmin ediyor.

 
Banka tarafından bugün Frankfurt kentinde açıklanan aylık rapora göre,   özellikle gittikçe artan enerji fiyatlarının, enflasyonu daha da artırması   bekleniyor. Tahminlere göre enflasyon gelecek aylarda yüzde 2′nin üzerinde olacak.   Avrupa Merkez Bankası enflasyonu yüzde 2′nin altında tutmak istiyor.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulukartal Kapital: Vob’da Negatif Görünüm Devam Ediyor

Güne zayıf başlayan endeks30 kontratları yaklaşık  %0,50 değer kaybederken aşağıda 73,475 bugün görülen en düşük seviye oldu. Burası yeni destek...

Kapat