Warren Buffett IBM Aldı

 

 

Milyarder yatırımcı Warren Buffett yıllarca teknoloji hisselerinden çekindikten sonra teknoloji servis şirketi olan International Business Machines Corp.’a 10.7 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Buffet  yaptığı açıklamada kendi şirketi olan Berkshire Hathaway’in IBM’de %5,4 pay sahibi olduğunu söyledi. Şirketin sahip olduğu bölümün şuan ki fiyattan değeri 12 milyar dolar ve Berkshire’ın ödediği bedelin %12 üzerinde. Berkshire bu alımı yaptığında bilgi – teknoloji servisi sektörü diğer hisseler düşüş yaşarken, yeni bir zirve yapmıştı.

IBM hissesi bu yıl %28 yükseldi. Standard & Poor’s endeksine göre IBM; Exxon Mobil Corp., Apple Inc. and Microsoft Corp.’un arkasından ABD’nin en büyük dördüncü firması oldu. IBM’in pazartesi hisse başına değeri 187 dolardı. Aynı gün, Berkshire hisse değeri 114 dolardı

Bu alım Berkshire’ın halka açık bir şirketin azınlık hissesi için yaptığı en yüksek bedelli yatırım oldu. Berkshire’ın büyüyen bir nakit istifi var. Eğer Buffett Standard & Poor’s’un getirisinden daha fazla bir getiri sağlamak istiyorsa bu nakdi hisse senetlerinde ve diğer yatırımlarına dağıtmalı.

81 yaşındaki Berkshire yönetim kurulu başkanının IBM’e yaptığı yatırım, Buffett’ın uzun yıllar süren teknoloji hisselerinden kaçınma serüveninin sona erdiğini gösteriyor. Microsoft’un başındaki Bill Gates Berkshire yönetim kurulunda yer alsa da Buffett önceden teknoloji şirketlerini anlamadığını itiraf etmişti. Buffeet’ın yatırım sicilini sigortacılar, finansal şirketler ve Coca-Cola Co. ve American Express Co. gibi isimleri içeren sanayii işleri oluşturuyor. Buffett, IBM’e şirketin yıllık raporunda ön plana çıkan yerleşik teknoloji üretim servisini okuduktan sonra karar verdiğini söylüyor. Bu durum Buffet yatırımlarında aradığı karakteristik ve kendisi bu durumu rekabetteki “hendek” olarak özetliyor.

 

Warren Buffett pazartesi günü Wall Street Journal’a IBM alımını yaptıktan sonra verdiği röportajda: “ IBM benim bütün prensiplerime uyuyor. Böyle durumlarda direk alış yapıyoruz. IBM’in hisse değerinin tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmış olması beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tek şey şirketin gelecekte ne yapacağıdır. “ yorumunda bulundu.

 

Semih Şengölge

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen piyasa hisseleri Çin ve Avrupa baskısında

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa ve Çin kaynaklı endişelerden olumsuz etkileniyor

Kapat