Wall Street Kötü Karlara Hazırlanıyor

 

Wall Street’de heyecan büyük. Bu hafta aluminyum imalatçısı Alcoa ile kar sezonu başlıyor.   Wall Street Journal ve CNBC.com’a göre, 1Ç2012’de S&P500 şirketleri 2008 yılından bu yana en düşük kar artışını rapor edecekler.  WSJ’ın danıştığı bazı yatırımcılar karların beklentiler doğrultusunda çıkması halinde %5-7 civarında düzeltme beklediklerini söyledi.  Diğerleri ise S&P50’ün halen 13 F/K ile uzun vadeli ortalaması olan 16’dan bir hayli ucuz olduğunu ve kar marjlarının yılın ilerleyen çeyreklerinde artacağı görüşündeler.

 

Analistler 1Ç2012’de ortalama kar artışının bir yıl öncesinin aynı çeyreğine göre sadece %0.95’de kalacağını tahmin ettiler. Geçe Eylül ayında %10 olan bu oran aralıksız aşağı revize edildi. Ocak’ta bile kar artış beklentisi %4.5’tu. Eğer karlar beklentiler doğrultusunda çıkarsa, S&P500 Lehman Krizin’den bu yana en zayıf mali raporlama sezonunu yaşayacak.

 

S&P500 karları 4Ç2011’de bir yıl öncesine göre %8.4, 3Ç’de ise %18 artış göstermişti. Tahminlere göre S&P500’de temsil edilen 10 sektörden sadece dayanıksız tüketim maddeleri, sanayi şirketleri ve teknolojide kar artışı gözlenecek. Teknolojide ise tüm kar artışı Apple’den kaynaklanabilir.

 

Kar artışı ile S&P500’ün performansı arasındaki bağlantı zayıf.  Eğer yatırımcılar ilerleyen çeyreklerde karların yeniden hızlanacağını düşünürse, satış yapmıyorlar.  WSJ’ın görüştüğü bazı fonlara göre, karlardaki azalmanın birincil nedeni işgücündeki artış. Gelecek çeyreklerde ise artan üretim ciroya ve yeniden karlılığa yansıyacak. Diğerleri ise AB ve Çin’de yavaş seyreden büyümenin karlar üzerinde daha kalıcı bir etki yapmasından endişeli.

 

İY-AY

 

Twitter:  @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
RBS: Nisan Ayında GOP

Royal Bank of Scotland gelişmekte olan ekonomiler birimi GOP’ta Nisan ayını değerlendiren bir rapor yayınladı.  “Mayıs’ta sat ve Şükran Günü’ne...

Kapat