Wall Street Kaynıyor…!

ABD’nin en büyük sorunu olan işsizlik son zamanlarda daha da derinleşti. New York merkezli bir denetleme şirketi, 2012 sonuna kadar Wall Street’te 10 bin kişinin işsiz kalmasını bekliyor.CNNMoney.com sitesinin haberine göre, iş kayıplarının yoğunluklu olarak New York’taki finans kuruluşlarından kaynaklanacak.

 
Denetleme şirketinden yapılan açıklamada, “Şu anda finans kuruluşlarının kârlının hızlı bir düşüş ivmesi içinde olduğunu görüyoruz. İş kayıpları devam edecek ve ikramiyeler geçen yıla kıyasla daha düşük olacak. Bu gelişmeler, ekonomide dalga etkisi yaratacak ve vergiler dahil ekonomiyi derinden etkileyecek” dedi.

 
AVRUPA’DAN KAYNAKLANIYOR

 
Denetleme şirketi, kötümser görüntünün Avrupa’da borç krizine yönelik belirsizlik, ABD ekonomisinin dengesizliği ve dalgalı piyasadan kaynaklandığına dikkat çekti.
 

Wall Street, Ocak 2010’dan bu yana 9 bin 900 kişiye istihdam sağlarken, Ağustos 2010’dan bu yana 4 bin 100 kişi işsiz kaldı. Denetleme şirketinin raporunda, işten çıkarmaların devam edeceği ve Wall Street’teki iş kayıplarının 2008’den bu yana 32 bine yükseleceği belirtildi.
  

New York borsasında yer alan şirketler, 2011’in ilk çeyreğinde 9.3 milyar dolar kazanırken, ikinci çeyrekte şirketlerin kârlılığı oldukça azaldı. (Hürriyet)

  
ŞİMDİ DE MİLYARDERLERİN KAPISINA DAYANDILAR
   

New York’ta finans merkezi olarak bilinen “Wall Street”i, ülkedeki gelir dağılımı dengesizliğini, işsizliği ve ekonomik politikaları protesto eden göstericiler, Manhattan’da bazı milyarderlerin evlerine yürüdü ve lüks evlerin önünde sloganlar attı.17 Eylül’den bu yana Wall Street’in hemen yanındaki Zuccotti Park’a kamp kuran “Wall Street’i İşgal Et” adlı sivil girişim tarafından düzenlenen protesto gösterisine katılan yüzlerce eylemci, Manhattan’da 5. Cadde ve 59. Sokakta toplanıp medya devi Rupert Murdoch, petrolcü David Koch, hedge foncu John Paulson ve Chase bankasının üst yöneticisi Jamie Dimon’ın Park Caddesi ve 5. Cadde üzerlerindeki lüks evlerine yürüdü.

  
Polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında yürüyen ve aynı zamanda durmadan sloganlar atan eylemciler, hedge fon yöneticisi olan New York merkezli Paulson & Co’nun kurucusu John Paulson’un evinin önüne dev bir çek de bıraktı. Çekte New York eyaletinin en zengin yüzde 1′lik kesime uyguladığı vergi indirimini simgeleyen ve 31 Aralık 2011 itibariyle 5 milyar dolara ulaşması beklenen paranın toplumun yüzde 99′luk kesimine verilmesi istendi.
  

“Wall Street’i İşgal Et” grubundan yürüyüşe ilişkin yapılan açıklamada, milyarderlere karşı girişilen yürüyüşün amacının, “New York’ta eşitsizliği yaratan kesimi gözler önüne sermek ve toplumun yüzde 99′luk kesimi için gerçek ekonomik değişim talep etmek” olduğu bildirildi.

   
Yürüyüş sırasında ve evlerin önünde protestocular sık sık “Biz yüzde 99′luk kesimiz, sizse yüzde 1′lik kesimsiniz, bizi kontrol etmeye hakkınız yok”, “Zenginleri Vergilendirin”, “Benim Kurtarma Planım Nerede?”, “Bu Açığı Nasıl Kapatırız?” “Wall Street’in Ahlak Eksikliği Var”, “Açgözlülüğe Son” gibi sloganlar attılar.

  
New York polisinin aldığı sıkı güvenlik önlemleri altında yürüyen göstericilerin yürüyüşü olaysız sona erdi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 12 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Almanya'nın üretimindeki düşüşün, Fransa, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin üretimini artırmasıyla telafi edilmesi üzerine Avrupa'daki sanayi üretimi 2....

Kapat