Wall Street Dikiş Tutmuyor

Güne tapu onayı bekleyen konut satışlarında beklenmeyen bir artış ve ilk işsizlik başvurularında beklentileri aşan gerileme ile hızlı başlayan Wall Street borsaları ayrıca şirket karlarından da destek aldı.  Beklentileri aşan şirketler arasında Visa ve DuPont önde geldi. Ancak, bütçe paketinde anlaşmazlığın devam edeceğinin belli olması üzerine, son bir saatte yoğun satışlar geldi.

NASDAQ, teknoloji şirketlerinin karları sayesinde günü yatay kapatırken, DJ30 %0.51, SP500 ise %0.32 değer yitirdi.  DJ30 son beş günde %4 gerilerken, Kongre’de bütçe ve borç limiti kavgası çok etkili.  Bu satırlar yazılırken, Temsilciler Meclisin’de Cumhuriyetçiler’in bütçe planı oylanmaya başlanmıştı.  Ancak Senato’yu kontrol eden Demokratlar’ın grup başkanı Herry Reid, tasarı onaylansa da derhal gündeme alarak red edilmesini sağlayacağını beyan etti.  100 üyeli Senato’da 51 Demokrat ve 2 bağımsız Boehner Planı adı verilen Cumhuriyetçilerin yasa tasarısına destek vermeyeceklerini açıklamışlardı.

Bu arada basına sızan bilgilere göre eğer Kongre ve Beyaz Saray 2 Ağustos’a kadar tıkanmayı aşamazsa, Hazine borç geri ödemelerine öncelik verecek. ABD’nin Ağustos ayında anapara ve faiz olarak 500 milyar dolar itfası var. Bu haberin ardından, kısa vadeli bonolar prim yaptı.  ABD gösterge tahvili 10 yıllık DİBS’de ise getiri %2.956, hemen hiç stress belirtisi yok. Ancak, VIX bugün 23’ün üstüne fırlayarak 4 aylık zirve yaptı. Euro/dolar 1.43’ün biraz üstünde günü kapatırken, altın 1.620 dolar direncini kırmakta zorlanıyor.

Asya ve Avrupa’nın ardından gelişmekte olan piyasalar da New York kapanışına doğru finansal bulaşmaya kapılıp  %0.2 civarında geriliyordu. Ancak, Türkiye bugün trendi kırdı. TCMB Başkanı Erdem  Başçı’nın TL’nin değer kaybının yeterli olduğunu açıklaması ile tahvillere alım gelirken, parasal sıkılaştırmanın sona erdiği müjdesi de İMKB’de şirketlere yaradı. İMKB-100 %2.21 primle GOP’ların kralı oldu.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
29 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD’nin borçlanma sınırını yükseltme tartışmalarını Çin’deki resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan 2 makaleyle eleştiren Çin, dünyanın en...

Kapat