Wall Street’de Büyük Satış

Türkiye saati le 20:30’da Wall Stret borsalarında %1’e varan satışlar var.  AB de %0.8 kayıpla kapanmak üzere.  Wall Street’te satışta bankalar ve teknoloji hisseleri önde geliyor. İstanbul’da da İMKB-100 günü %2.93 gerilemeyle kapattı. Dolar/TL 1.59’ün üstünde oynuyor.

Yatırımcının üstünde o kadar çok stress birikti ki, aslında soru niye satılıyor değil, nasıl oldu da bu kadar direndiler? Fed’in gevşek para politikasının sona ermek üzere olduğu bugün açıklanan ABD Nisan TÜFE verisiyle bir kez daha vurgulandı.  Çin’de ise munzam karşılıklar artarken, faizlerin yükselmeye devam edeceği, bu gelişmenin de emtialar ve Asya’nın ihracat talebini azaltacağı düşünülüyor.  Hala Fukuşima’nın yaralarını saran Japonya’nın ne zaman toparlanacağı belirsiz.  Suriye’de bugün de kanlı gösteriler vardı, Mısır da kaynıyor.  

Hiç şüphesiz piyasaların üstündeki en büyük gölge, AB’nin çok borçlu ülkelwr (PIIGS) sorunu.  Güçlü büyüme verisinin örttüğü gerçek, Güney ve Akdeniz üllelerinin Almanya ve Kuzey’e ayak uyduramadıkları.  AMB ise para politikasını Almanya’ya göre belirleyecek.  PIIGS’in daha düşük faizlere ihtiyacı varken,  bölgede fiyat istikrarı daha hızla parasal sıkılaştırma gerektiriyor.  Yunanistan’ın iflas edeceğine artık tüm yatırımcılar inandı.  Bu akşam New York’dan elimizine geçen notlarda AB’in aslında borçların yapılandırılmasına sıcak baktığı, ama 2102’de seçime girecek Sarkozy’nin karşı koyduğunu öğreniyoruz.  Traderlar bu sefer krizin İspanya’ya  da sıçrayacağını düşünmeye başladı.

Gelecek hafta AB zirvelerinde Yunanistan sorunu tartışılacak ve yatırımcılar yeni şoklarla karşı karşıya kalabilir.  ABD’de federal hükümetin borçlanma tavanına erişmesi yakınken, Kongre’de uzlaşma zor.  En son olarak da yakında AB bankalarına yapılan stress testinin sonuçları sızmaya başlar.  Bir çok AB bankasının bir yanda Yunan ve PIIGS kredi-DİBS’leri ile boğuşurken, öte yanda sermayae artırımına gitmesi zorunluğu doğabilir.

Bu tehlikeler GOP’a duyulan risk iştahını azaltırken, Türkiye’nin de kendine özgü cari açık ve enflasyon sorunları var. Son cari açık verisinden sonra bir çok büyük yatırımcının satıp çıktığı haberleri geliyor, ama bunları teyid edemiyoruz.  Yatırımcılar munzam karşılıklar üstünden yürütülen para politikasının bankaları daha da olumsuz etkieyeceğini hesaplarken, hükümetin seçim sonrasında istikrar sözü vermemesi de kaygıları artırıyor.

Mayıs piyasalar için hep zor bir ay oldu, bu sefer bir de mevsimselliğin üstüne Yunan krizi bindi. Piyasalar bir kaç hafta daha çalkantılı günler yaşayabilir. Ama, küresel büyüme güçlü ve Fed faiz artırsa dahi, likidite bol kalacak.  Boğa pazarı bitmedi, sadece nefeslenme var.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Betam Seçim Analizi: Kim Düşüyor, Kim Yükseliyor, NE Geliyor?

Prof Dr Seyfettin Gürsel’in yönettiği Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulu BETAM Araştırma Enstitüsü, aslı bizde de bulunan bir simülasyon analizi ile...

Kapat