Vodafone Türkiye’nin Performansı Yükseliyor

Vodafone, 2011-12 mali yılının ilk çeyreği olan Nisan-Haziran ’11  dönemine ait sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, Vodafone Türkiye’nin  performansını yükseltmeye devam ettiğini ortaya koyuyor.      

Servis gelirlerinde son beş çeyrektir %30 ‘lar seviyesindeki  büyüme grafiğini, Nisan-Haziran’11 çeyreğinde  %32,1′lik yeni rekor  bir artışla sürdürdü ve tüm zamanların en yüksek servis gelir seviyesi  olan 1,051 milyar TL’ye ulaştı.     

Vodafone Türkiye’nin toplam abone sayısı 17,5 milyon olurken,  aktif abone sayısı yine tüm zamanların en yüksek seviyesine erişti.      

Faturalı ve faturasız aboneler için ortalama (blended) ARPU’su ise  bir önceki mali yılın aynı çeyreğine göre %23,4 oranında artarak  19,9TL’ye ulaştı.      

Veri gelirlerinde %80,2 artış       

Vodafone Türkiye, veri hizmetlerinin mobil iletişim sektörünün  lokomotifi olacağı öngörüsüyle 2011 yılını “veri yılı” ilan ederek,  mobil internet kullanımını yurtçapında tüm abonelerine yaygınlaştırmak  amacıyla”Süper İnternet” stratejisini devreye aldı.      

En yeni teknolojileri, güvenilir kapsama kalitesi, cazip mobil  genişbant tarifeleri ve uygun fiyatlı internet uyumlu cihazları  müşterileriyle buluşturan bu strateji sonucunda, aktif data kullanıcı  sayısıgeçen yılın aynı dönemine göre %36 artarak 5,3 milyon kişi  seviyesine çıktı. Bir önceki yıl, %6,2 olan akıllı telefon  penetrasyonu ise bu çeyrekte %9,1′e yükseldi. Böylece, şirketin veri  gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %80,2 oranında büyürken,  ses dışı gelirlerinin servis gelirleri içindeki payı 2 puan artarak  %27′ye yükseldi.      

Faturalı abonede %63 artış      

Faturalı aboneler tarafından tercih edilmede yakaladığı ivmeyi bu  çeyrekte de sürdüren Vodafone Türkiye, faturalı abone sayısını bir  önceki yılın aynı dönemine göre 1,9 milyon artırarak faturalı  abonelerini 5 milyona yükseltti. Böylelikle, faturalı abone sayısında  bir önceki yıla göre %63 oranında artış gerçekleşmiş oldu. Bir önceki  yıl, toplam abonelerin %19′unu meydana getiren faturalı aboneler, bu  çeyrekteki artışla Vodafone’un toplam abone bazının %28′ineyükseldi.       

Kurumsal segment gelirlerinde %35.9 artış      

Kurumsal segmentteki konumunu giderek güçlendiren şirket, Borusan  Telekom satın almasının sinerjisiyle oluşturduğu “Toplam İletişim  Hizmetleri Stratejisi” ile kurumsal müşterilerin mobil ve sabit  iletişim ihtiyaçlarını tek elden karşılamayı amaçlayan “İş Ortağım”  programını devreye aldı. Bunun sonucunda  şirket,Nisan-Haziran’11döneminde kurumsal müşteri segmentindeki servis  gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine oranla %35,9 oranında  arttırdı. Vodafone, bugün Türkiye’nin en büyük 500  şirketinin  yaklaşık %50′sine hizmet sağlıyor.      

Yeni teknolojilere yatırım ile şebeke ağında %31 büyüme       2010-11 mali yılında şebeke ağına 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım  yaparak Türkiye’nin en fazla yatırım yapan operatörü olan Vodafone  Türkiye, teknoloji yatırımlarını 2011-12 mali yılında da sürdürüyor.  Yaptığı yeni teknoloji yatırımlarıyla Vodafone Grubu’nun küresel  ”akıllı şebeke altyapı” stratejisini Türkiye’de uygulayan Vodafone  Türkiye, toplam baz istasyonu sayısını bir yılda %31 oranında artarak  21 bin 200′e çıkarttı. Şirket, böylelikle 2G’de 14 bin100baz  istasyonuyla nüfus kapsamasını %98,84  3G’de ise 7 bin 100baz  istasyonu ile nüfus kapsamasını %78,6′ya yükseltti.       En fazla tavsiye edilen operatör      

2010-11 mali yılının 4 çeyreği boyunca “en fazla tavsiye edilen  operatör” olma ünvanını koruyan Vodafone Türkiye, 2011-12 mali yılının  ilk çeyreğinde de Net Tavsiye Edilme Puan’nını yükseltti  liderlik  farkını açarak 7 puana çıkarttı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
JCR Türkiye Açıklamaları

TL’deki değer kaybetme süreci devam edecek ve ortaya çıkardığı sonuçlar, ilk ve direkt olarak fiyat istikrarına negatif yansıyacak eğilimde. Bütçe...

Kapat