Vodafone Elini Kadınlara Uzatıyor

Dünyanın lider telekomünikasyon şirketi Vodafone’un sosyal sorumluluk alanındaki son hamlesi rakiplerini hayli kıskandıracak gibi görünüyor. Zira 2007′de kurulan Vodafone Türkiye Vakfı, yanına İngiltere eski başbakanı Tony Blair’in karısı Cherie Blair’in kurduğu Cherie Blair Vakfı’nı da alarak kadınlar için yepyeni bir proje başlattığını açıkladı. Sabah gezetesinin sorularımızı yanıtlayan Vodafone Türkiye Vakfı Başkanı Hasan Süel çalışmalarına yeni başlanan proje kapsamında özellikle kırsal kesimdeki kadınların mobil hayatla bağ kuracağını söyledi.
 

Geçtiğimiz hafta Cherie Blair’i yıl dönümü kutlamalarınızda ağırladınız. Aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk projesini başlattığınızı da açıkladınız. Detayları nedir bu projenin?
 

Bildiğiniz gibi Cherie Blair, İngiltere’de insan hakları konusunda ünlü bir avukat. Ayrıca kadın hakları ve cinsiyet eşitsizliğiyle ilgili yaptığı çalışmalarla da kadın dünyasında bir fikir önderi olarak kabul ediliyor. Kurucusu olduğu Cherie Blair Vakfı’nın bir projesi var. Dünyada 300 milyonun üzerinde kadın mobil teknolojilerden mahrum. Blair, yanına ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’ı da alarak bu kadınları cep telefonu sahibi yapmayı hedefliyor. Bunun bir ayağını da biz Türkiye’de yürüteceğiz. Türkiye’de de ekonomiden uzak, banka hesabı olmayan, teknolojiyle hiç bağlantısı olmayan çok sayıda kadın var. Önce bunun bir fotoğrafını çekeceğiz. Burada büyük bir potansiyel, ihtiyaç var. Üstelik uzun yıllardır göz ardı edilmiş bir konu bu. Sadece mobil bağlantı değil, bu gruba yönelik eğitim ve bilinçlendirmeyi hedef alan bir proje üzerinde de çalışıyoruz. Bu yıl içinde somut adımlar atmış olacağız. Üniversiteleri de işin içine katan bir araştırmayla işe başlayacağız.
   

Vakfın odaklandığı alanlar neler?
 

Vodafone dünyada 28 noktada KSS projelerini yerel vakıflar aracılığıyla yürütüyor. Vodafone Türkiye Vakfı da bunlardan biri ve Mütevelli Heyeti’nde 9 kişi var. Çalışmalarının iki ana konsepti var: Eğitim ve dezavantajlı insanlara yardım etmek. Bugün baktığımızda Türkiye Vodafone Vakfı 4 yılda 11 milyon liralık yatırım yapmış bu işe. 3.5 milyon insana dolaylı da olsa dokunmayı başardık.
 

Eğitimde iddianız nedir?
 

Burada okul öncesi eğitime odaklandık. Çünkü bu sürecin çocuklara katkısı diğer eğitim süreçlerinden çok daha fazla. Baktık ki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da bunu geliştirmek istiyor. İlk iş ortağımız MEB oldu. Diğeri de AÇEV. Anaokullarının dekorasyonunu iyileştirmekle işe başladık. Bazı okulları yeniledik, bazılarını yeniden yaptık. İlk Adım Programı adını verdiğimiz bu projeyle iki yılda 30 ilde projeler gerçekleştirdik. Köylerde muhtarlarla görüşüp ihtiyaçları belirledik. 414 anasınıfıyla 53 bin kişiye dokunduk. Hedefimiz bunu 81 ile çıkarmak.
 

Engellilerle ilgili Düşler Akademisi ciddi bir mesafe aldı. Burada daha gidilecek yol var mı?
  

2008′de başlayan proje, engelli gençlere sanatsal alanlarda atölye çalışmaları veren akademik bir ortam sunuyor. İstedik ki buradan ayrılan engelli genç, aldığı sertifikayla ileride gelir elde edebilsin. Burada önemli iş ortaklarımızdan biri Alternatif Yaşam Derneği. Akademide müzik, tiyatro, resim atölyeleri var. Bugüne kadar 620 öğrenci mezun edildi.
 

Sosyal iş modeliyle çalışıyor
 

Vodafone İcra Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Hasan Süel, ticari faaliyetlerinde de sosyal iş modeliyle çalıştıklarını söylüyor. “Şirkette bir KSS komitemiz var, 12 kişiden oluşuyor” diyen Süel, pazara sürecekleri ürünlerde sürekli olarak mobil teknolojiyi toplum yararına nasıl kullanabilecekleri sorusundan yola çıktıklarını vurguluyor. Örneğin körler için sesli sms servis paketi, konuşma engelliler için yazılı paket bunlar arasında. Süel, bütün bunların komitenin işi olduğunu söylüyor. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Yukarı Yön Sınırlı

İMKB endeksi günün ilk yarısını; 63083 endekste; 185 puan ekside kapattı. İşlem hacmi de; 709.000.000tl olurken, en çok işlem gören...

Kapat