VOB’da Pozisyon büyüklükleri azaltılmalı ve …

AVRUPA BAHARI
 Avrupa krizine yönelik haber akışları endeksleri bir aşağı bir yukarı hareketlendirmeye devam ediyor.En son bıraktığımız nokta ise yeniden umutlanılan ön anlaşma.Geç saatlere kadar süren görüşmeler neticesinde yardım miktarı 1,4 trilyon Euro’ya çıkarıldı.

Bu sabah kriz bitti havası var. İMKB’de dün kararsız seyir hakimdi. Önce alış ardından sert satışlar kısa süren sert tepkiler ve ardından yine bankaların başı çektiği düşüşler.Volatilite iyice arttı. Merkez Bankası Başkanı Başçı’ nın açıklamaları sonrası faizde sert yukarı hareketler bankaların karlılıklarına yönelik endişe yarattı.Avrupa’dan da iyi haber gelmeyince günün düşük seviyelerinden kapandık. Vob’da vade sonu yaklaşırken yaşanılan hareketler yanıltıcı olabiliyor.

Yeni vadeye pozisyon aktarımları da devreye girince 5 -10 dakikalık zaman dilimlerinde 1000 puanlık marjlar yaşanmaya başlanıldı. Pozisyon büyüklükleri azaltılmalı ve volatil anlarda işlem yapmaktan kaçınılmalı.Destek olarak 67,200 direnç olarak 68,500 seviyesi takip edilebilir.Kontratın güne 1500 puana yakın yükselişle başlamasını bekliyoruz.

Ekim Vadeli Dolar Kontratı

Merkez Bankası’nın eylem planının içinde çok da bilinmeyen bir şey çıkmadı. Kendine güvenen güçlü bir tablo çizen Başçı’nın faizlerle ilgili açıklamaları bono piyasasında satışa sebep oldu. Güçlü TL ‘de ısrarcı olması ve enflasyonist vurguları doları TL karşısında zayıflatmaya devam ediyor.Buna zaman zaman paritede yardım etmekte. Dolar/ TL’de teknik olarak destek 1,75, direnç ise 1,7660 seviyelerinde. Destek bölgelerinde kısa vadeli kademeli alım için takibe başlanabilir.Avrupa’daki olumlu hava doları euro karşısında da zayıflattığı anlar alım fırsatı olarak izlenebilir.

 

Tuna ÇETİNKAYA
Turkish Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Japonya parasal genişlemeye gitti

Japonya Merkez Bankası teşvik programını 5 trilyon yen artırarak 55 trilyon yene yükseltti

Kapat