Vergi Denetim Kurulu’na İtirazlar Geliyor

Maliye Bakanlığı vergi denetim   birimlerinin tek çatı altında toplanmasına dönük çalışmalar sürüyor. Merkezi denetim birimleri, vergi denetmenlerinin de içinde yer aldığı 4′lü yapılanmaya   karşı çıkıyor.
 

Maliye Bakanlığında seçim öncesi   başlayan ve yeni dönemde  hayata geçirilmesi planlanan vergi denetim birimlerinin   yeniden yapılandırılması çalışmalarında, vergi denetim elemanlarının ”Vergi   Denetim Kurulu” adı altında örgütlenmesi planlanıyor.
 

Kurulun, halen Maliye Bakanına bağlı Teftiş Kurulu ve Hesap Uzmanları   Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki Gelirler Kontrolörleri   Başkanlığı ve vergi denetmenlerini bir çatı altında toplaması düşünülüyor.
 

Yeni yapılanmada da, 3′lü ve 4′lü birleşme alternatifleri üzerinde   duruluyor. İlk alternatifte, Vergi Denetim Kurulunda, merkez ve taşra ayağı   şeklinde ikili örgütlenme öngörülüyor. Merkezde, hesap uzmanları, maliye   müfettişleri ve gelirler kontrolörleri birleşiyor. Bu 3 birim vergi müfettişi   adını alarak, merkezi denetim birimini oluşturuyor. Kurulun taşra ayağını ise   vergi denetmenleri meydana getiriyor.
 

İkinci alternatifte ise hesap uzmanları, maliye müfettişleri, gelirler   kontrolörleri ve vergi denetmenleri 4′lü birleşmeye gidiyor. Burada merkezi   denetim elemanları ile vergi denetmenleri ayrımı tümüyle son buluyor.
 

KURUL, KİME BAĞLANACAK?-

 
Çalışmalarda, Vergi Denetim Kurulu’nun Maliye Bakanlığı mı, yoksa Gelir   İdaresi Başkanlığı bünyesinde mi kalacağı konusu da henüz netleşmedi. Merkezi denetim birimleri, Kurulun, Maliye Bakanlığına bağlı bir birim   olarak faaliyet göstermesini isterken, Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi   denetimleri açısından Başkanlığa bağlı bir birime ihtiyaç duyulduğunu  savunuyor.
 

DENETİM BİRİMLERİNDE HUZURSUZLUK-
 

Bu arada Maliye Teftiş ve Hesap Uzmanları Kurulu ile Gelirler   Kontrolörleri Başkanlığında yeniden yapılandırmaya dönük bir huzursuzluk   yaşanıyor.
 

Birimler, öncelikle mevcut durumun devamı yönünde tavır takınırken, tek   çatılı bir yapılanmaya gidilmesi halinde vergi denetmenleriyle bir birleşme   olmamasını istiyor.
 

Merkezi denetim birimlerine eleman alımında ve eğitim sürecinde çok   hassas davranıldığını ifade eden merkezi denetim birimleri, yeni yapılanma   konusunda şu değerlendirmelerde bulunuyor:
 

”Vergi denetmenlerini de içine alan 4′lü birleşme, şu anki hizmetlerde   ciddi sıkıntılara neden olur. Vergi Denetim Kurulunda merkez ve taşra ayağı ayrı   ayrı olmalı. Müfettiş, hesap uzmanı ve gelirler kontrolörlerinden oluşan merkezi   yapı, şimdi olduğu gibi büyük mükellef incelemelerine odaklanmalı. Bugün miktar   olarak vergi kaçağı en fazla büyük mükelleflerde görülüyor. Büyük mükelleflerin   incelenmesi de belli bir ihtisas ve tecrübeyi gerektiriyor. Yabancı ülkelerde de,   büyük mükellef ve küçük mükellef incelemeleri şeklinde ikili yapı var. Bu   farklılık, aynı zamanda hizmetin de bir gereği.
 

Türkiye’de geniş yelpazesi olan küçük işletmelerde daha çok fatura ve   belge düzenine dönük vergi denetimleri gerçekleştiriliyor. Denetimlerin dörtte   üçünü de bu tür işler oluşturuyor. Ancak bu denetimler, çok vasıflı denetim   elemanlarını da gerektirmiyor. 8-10 formatta eğitilen denetim elemanları, bu   görevleri ifa edebiliyor. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı, çok sayıda vergi denetmeni ve yardımcısı alımına gitti.

 

Ülkemizde en büyük vergi kaybının görüldüğü büyük mükelleflerin   denetiminde ise uzmanlaşmaya ihtiyaç bulunuyor. Bu nedenle Vergi Denetim   Kurulunda, merkezi denetim elemanları mutlaka merkezde bırakılmalı, vergi   denetmenleri de vergi denetiminin taşra ayağını oluşturmalı.”
 

-ÖZEL SEKTÖRE KAÇIŞ OLUR-

 

Merkezi denetim birimleri, dörtlü birleşme halinde, merkezi denetim   elemanlarının moral, motivasyonlarının kaybolacağını ve özel sektöre kaçış   başlayacağını da ileri sürüyor.Yeni yapılanmada değerlerin korunarak, organizasyon eksikliğinin   giderilmesini isteyen merkezi denetim birimleri, başarılı olan vergi   denetmenlerine, özel bir eğitim sürecinden geçirildikten sonra, sınavla merkeze   geçiş hakkı tanınabileceğini de ifade ediyor.
 

Denetim birimleri, yeni yapılanmaya gidilirken, denetim elemanlarının   özlük haklarının iyileştirilmesine ihtiyaç olduğuna da vurgu yapıyor. Vergi denetim birimlerinin tek çatı altında toplanmasına dönük   çalışmaların sürdüğü Maliye Bakanlığı bünyesinde halen 170 dolayında maliye   müfettişi ve 330 dolayında hesap uzmanı görev yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığına   bağlı Gelirler Kontrolörleri Başkanlığındaki denetim elemanı sayısı 360, vergi   denetmeni ve yardımcısı sayısı da 4 bin olarak belirleniyor.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Büyümesini Yavaşlatmak İçin Daha Çok Şey Yapılmalı

HSBC Bank PLC, Türk bankacılık regülatörlerinin, cari işlemler açığının rekor seviyeleri çıkmasına yol açan perakende kredi büyümesini yavaşlatmak için ek...

Kapat