Venizelos: Ek Mali Önlemler Alınmayacak

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos,   bütçe açığının daraltılması çerçevesinde alınan önlemlere yenilerinin   eklenmeyeceğini söyledi.          
 

Yunan Medyası, Venizelos’un, dün Lüksemburg’da yapılan Avro bölgesi   Maliye Bakanları toplantısındaki gelişmeleri aktarmak için düzenlediği basın   toplantısında, Avrupa ülkelerinin Yunanistan’daki mali kriz ve alınan önlemler   hakkındaki izlenimleri, ek kemer sıkma önlemleri ve ödeme yeterliliği konusunda   değerlendirmelerde bulunduğunu duyurdu.          
 

Venizelos, Yunan hükümetinin uygulamaya koyduğu mali reformların herkes   tarafından kabul gördüğünü belirttiği konuşmasında, hiç kimsenin yeni önlemler   konusunu gündeme getirmediğini, şuana kadar alınan önlemlerin ise tutarlılıkla   uygulamaya konması gerektiğini vurguladı.          
 

Maliye Bakanı, bütçe açığının daraltılması yolunda konulan hedeflere   ulaşılması için, gerek kamu yönetimine gerekse halka ellerinden gelen çabayı   göstermeleri çağrısında da bulundu.          

 
Venizelos, önemli olan konunun AB-IMF’den alınan kurtarma paketinin 8   milyar Avroluk 6. dilimi değil, 2014 yılına kadar olan dönem için alınan   kararların uygulanması olduğuna işaret etti.          
 

Maliye Bakanı,  Yunanistan’daki ödemeler için ”kasada bulunan meblağın   kasım ayı ortalarına kadar yeterli olduğunu, bu konuda sorun yaşanmadığını” da   vurguladı.          
 

Venizelos, ülkenin iflası gibi bir olasılığın bulunmadığını da sözlerine   ekledi.          

 
Bu arada, Finlandiya’nın Yunanistan için temmuz ayında kabul edilen 109   milyar Avro tutarındaki ikinci kurtarma paketine katılması karşılığında bu ülkeye   teminat olarak 880 milyon Avroluk tahvil ihraç edeceğini de belirten Venizelos,   diğer Avro Bölgesi ülkelerinin Finlandiya gibi benzer teminat anlaşması   istemediğini ifade etti.          
 

Finlandiya, Yunanistan için kabul edilen ikinci pakete katılmanın   karşılığında teminat talebinde bulunmuştu.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar ve İMKB Yine Çıldırdı…

Dolar/TL 1.90′ı geçerek rekor kırdı. Sepet kur 2.20′yi geçti… Euro/TL 2,5051, Euro/Dolar 1,3182 seviyelerinden işlem görüyor. Faiz 8.60 düzeylerinde. Altının...

Kapat