Venizelos: 2012 Yılında da Resesyondan Çıkamayız

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye   Bakanı Evangelos Venizelos, ”Ülkesinin gelecek yılda resesyondan çıkamayacağını, böylece arka arkaya dördüncü yılda da resesyonda olacağını” söyledi.

  
Venizelos, parlamentoda yaptığı konuşmada, ekonomideki gerilemenin bu yıl   en aşağı seviyeye ineceği yönündeki hükümet tahminlerini revize ederek, ”Üç   yıldır resesyon olduğunu, şimdi dördüncü yılda da resesyonun olacağını   anlamalıyız” dedi.
  

Ülkedeki büyük çaplı vergi kaçırma vakalarına işaret eden ve yıllık   gelirini 50 bin avronun üzerinde beyan eden 160 bin, 100 bin avronun üzerinde   beyan eden 25 bin kişinin bulunduğunu belirten Venizelos, ”Bu uydurma, gerçek   resim değil. En azından gayrimenkulde herkes yerine ve değerine göre ödeme   yapıyor” diye konuştu.
 

Hükümetin ek emlak vergisi uygulamasına değinen ve resesyon etkisi en   küçük olan önlemlere odaklandığını belirten Venizelos, emlak vergisinin   getireceği ortalama yükün metrekare başına 4 avro olacağını ve emlak sahibi 1,8   milyon hanehalkının metre kare başına 3 avro vergi ödemekle yükümlü olacağını   kaydetti.
 

Yunanistan’da 2009 yılı verileri ve fiyatlarına göre konutlara yapılan   özel yatırımların 400 milyar avro ve ticari amaçlı gayrimenkullere yatırımın 520   milyar avro olduğunu söyleyen Venizelos, Merkez Bankasının, özel gayrimenkul   yatırımlarının değerini 1 trilyon avro olarak tahmin ettiğini bildirdi.

 
Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası   denetçilerinin, Yunanistan’da beşinci gözden geçirme çalışmalarına haftaya   pazartesi günü başlaması bekleniyor.
 

Yunanistan ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 8,1 ve ikinci   çeyreğinde de yıllık yüzde 7,3 daralmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Bardağın Neresinden Bakarsan

Yunanistanı Euro’dan atmak schengenden çıkarmaya’da benzemiyor. Geçtiğimiz ay ki bültenimizde bunun 2 yıllık bir süreç olduğunu açıklamıştık. Kısa sürede bunu...

Kapat