Vedat Akgiray: Akla Gelmedik Risklere Karşı Tedbirli Olmak Lazım

 Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat   Akgiray, Türkiye ekonomisinin iyi ve sağlam durumda olduğunu belirterek, ”Ama   olası, akla gelmedik risklere karşı tedbirli olmak lazım” dedi.          ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi, Enerji ve Tarımdan Sorumlu Müsteşarı   Robert Hormats, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Scott Kilner ile birlikte SPK   Başkanı Vedat Akgiray’ı kurulun İstanbul ofisinde ziyaret etti. Ziyarette kurul   üyesi Emin Özer de hazır bulundu.          

Akgiray, basına kapalı 45 dakika süren görüşmenin ardından AA muhabirinin   sorularını yanıtladı. Toplantıda finans sektörü ve sermaye piyasaları ağırlıklı   olarak dünya, ABD ve Türkiye’den bahsettiklerini, Türk-Amerika ilişkilerine   değindiklerini belirten Akgiray, ”Nasıl işbirliği yapacağız? Dünyadaki gidişat   nereye doğru, finansal piyasaların değişimi, yeni regülasyonlar konularını ele   aldık. İşbirliğimizin daha operasyonel ve detaylı şekilde artmasını istedik”   diye konuştu.          

SPK olarak önümüzdeki hafta ABD’ye bir ziyaret gerçekleştireceklerini   bildiren Akgiray, ziyaret kapsamında ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) ile ikili   işbirliği anlaşması imzalayacaklarını kaydetti. Akgiray, üç unsur içeren anlaşma   hakkında şu bilgileri verdi:          ”Birincisi ortak eğitim, seminer ve bilgilendirme faaliyetleri yapmak.   İkincisi, krizden sonra uluslararası teşkilatlarda dünyadaki düzenleme, denetim   yapısı tartışılıyor, şekilleniyor. Anlaşma bölgemizde ağırlıklı olmak üzere yeni   şekillenen yapıda işbirliği yapma niyetini içeriyor. Üçüncüsü de kurumlar   arasında bilgi paylaşımı. Bilgi paylaşımı aslında uluslararası anlaşmalar gereği   var ama anlaşma olunca ses daha yükselmiş olur ve daha hızlı olur. Sorulan bir   soruya bir ayda yanıt geliyorsa, 20 günde gelir.”          SEC’in bu anlaşmayı bugüne kadar AB, Çin, Japonya, Hindistan ve Güney   Kore ile yaptığını, şimdi de Türkiye ile imzalayacağını belirten Akgiray, ”Bu da   Türkiye’ye verilen önemi gösteriyor. Yapmasa, niye yapmadın demez kimse” dedi.          

ABD’nin İstanbul Finans Merkezi projesine ilgiyle baktığını ve her türlü   desteği vermeye hazır olduğunu, projenin dünyada ses çıkarmaya başladığını   vurgulayan Akgiray, ”Bu da bu işin olabilirliğini daha da netleştiriyor” diye   konuştu.          ABD ekonomisinde bir iyileşme olduğunu ama hem büyüme hem de işsizlik   açısından yavaş gittiğini ifade eden Akgiray, şunları söyledi:          ”Ama Avrupa’ya göre daha iyi durumda olduklarını fark ediyorlar. En   azından çok acil bir borç krizi yok kapıda. Ama sıkıntılı bir hal var. Bu   sıkıntılı hal dünyada var. Biz Türkiye olarak bir kaç tane istisnai ülkeden   biriyiz. Bunu bu tür görüşmelerde daha iyi anlıyor insan. İyi ve sağlam   durumdayız. Ama olası, akla gelmedik risklere karşı her zaman, önümüzdeki   yıllarda tedbirli olmak lazım. Türkiye iyi gözükünce insan rahatlıyor, hoşuna   gidiyor.”      AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye, Enerji Tüketiminde Kendi Rekorunu Kırdı

Ekonomide yüzde 11′lik büyüme ile dünya rekoru kıran Türkiye,  enerji tüketiminde kendi rekorunu kırdı.      Sabah Gazetesinin haberine göre, önceki gün...

Kapat