Vatandaşın Yüzde 45’i Gelirinden Fazla Harcıyor

 

Yunanistan’ı ayağını yorganın göre uzatamadığı için battığı, ABD’yi ise hiç tasarruf etmediği için suçlar dururuz da, artık biz de kapitalist tüketim kültürünün esiri olduk.  Kredi karlatında geri ödememe oranı %9’a ulaşırken, tasarruflar GSYHI’nın %20’sinden %12’sine geriledi.  Durun, kötü haber bitmedi:

 

AvivaSa CEO’su Meral Eredenk, Türk halkının yaklaşık yarısının kazandığından fazlasını harcadığını belirtti. Eredenk, şirketin kuruluş yıl dönümüne denk gelen 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, özel emeklilik sistemlerine olan talebin arttığına dikkati çekti. Eredenk, portföy yatırım stokundaki en hızlı büyüyen finansal aracın yüzde 38.1 ile emeklilik fonları olduğunu bildirdi.

 

Eredenk, gelişmiş ülkelerde ‘tasarruf günü’ etkinliklerinin, yastık altı tasarrufların banka hesaplarına yönelmesini sağlayarak misyonunu büyük ölçüde tamamladığını, ancak banka hesabı sahiplik oranının halen yüzde 50’lerde olan Türkiye’de tasarrufu teşvik edici etkinliklerin düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

Özel tüketim arttı

 

Tasarruf istatistikleri incelendiğinde, 2000 yılı sonrasında özel kesimin vergi sonrası harcanabilir gelirinin GSMH içindeki payının düştüğünü, ancak buna rağmen özel tüketim düzeyinin arttığını belirten Eredenk şunları kaydetti:

“Dolayısıyla özel tasarruf düzeyinin de düştüğünü görüyoruz. Özel kesim 2000 yılında vergi sonrası gelirinin yüzde 76.9’unu harcarken yüzde 23.1’ini tasarruf ediyor. 2009 yılında ise harcanabilir gelirinin yüzde 84.2’sini tüketim için kullanılırken, sadece yüzde 15.8’ini tasarruf ediyor.”

 

TÜİK’in yayımladığı ‘Hane Halkı Bütçe Anketi’ sonuçlarına göre de, hane halkı tasarruf edilebilir gelirinin toplam harcanabilir gelire oranının ortalama yüzde 7.3 olduğunu belirten Eredenk şöyle devam etti:

 

“Gelir dilimleri bazında bu oranın dengesiz dağıldığı görülüyor. İlk yüzde 60’lık gelir dilimindeki hanelerin ortalama tasarruf oranı ekside. Sadece en zengin yüzde 20’lik gelir dilimindeki haneler, gelirlerinin ortalama olarak yüzde 10’undan daha fazlasını tasarruf edebiliyor. TÜİK’in araştırmasına göre, her gelir diliminde tasarruf edilebilir gelire sahip haneler bulunmakla birlikte, Türkiye genelinde tasarruf edilebilir gelire sahip hane oranı yüzde 55. Dolayısıyla, Türk halkının yaklaşık yarısı (yüzde 45) kazandığından fazlasını harcıyor. Ülke genelinde 19 milyon civarında hane bulunduğu düşünülürse, 9 milyon hanenin tüketim harcamaları sonrası tasarruf etmek için ayırabileceği geliri kalmıyor.”

 

Ayda 200 euro tasarruf

 

Aviva’nın Deloitte işbirliğiyle gerçekleştirdiği Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması’na göre ise Türkiye’de 2011 ile 2051 yılları arasında emekli olacak nüfusun, bu dönem beklentilerini karşılayabilmek için her yıl 91 milyar euro ek tasarruf yapması gerektiğine işaret eden Eredenk, bunun da ortalamada her birey için yıllık 2 bin 400 euro ya da ayda 200 euro ek tasarruf anlamına geldiğini kaydetti. Eredenk, şu anda yüzde 9 olan yaşlı nüfus bağımlılık oranının 2013’te yüzde 12 olmasının öngörüldüğünü söyledi.

 

 

Milliyet Ekonomi

AY

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat