Van’ın Çilesi Bitmiyor

Yaklaşık iki hafta önce 7.2′lik depremin vurduğu Van’da dün gece 5.6′lık bir deprem meydana geldi. Depremde iki otel enkazındaki 23 kişi kurtarıldı 7 kişi hayatını kaybeti.
  

Van’da dün gece saat 21.23′te, merkez üssü Edremit ilçesi olan 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Van merkezde 25 binayı yıktı. Bu binalardan 22′sinin boş olduğu açıklanırken, ikisi otel olan 3 enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar enkazdan 23 kişi kurtarıldı, 7 kişi hayatını kaybetti. Enkaz altında kalan kişi sayısıyla ilgili ise net bir bilgi yok.

 
Yıkalan Bayram Otel ve Aslan Otel’in dolu olduğu, aralarında iki DHA muhabiri ve gazetecilerin de bulunduğu 100’den fazla kişinin enkaz altında bulunduğu belirtildi. Müşterilerinin çoğunluğu basın mensubu ve arama kurtarma görevlisi olan 4 katlı otel yıkıldı.
 

ELEKTRİKLER KESİLDİ

 
Van merkezde deprem sonrası elektrikler kesilirken, enkazlarda yoğun gaz kokusu hissedilmesi nedeniyle ekipler çalışmalarını dikkatli şekilde yürütüyor.
 

300 KİŞİLİK EKİP SEVK EDİLDİ
 

Depremin hemen ardından Erciş başta olmak üzere çevredeki ekipler ve ambulanslar hızla Van’da yıkılan binalara yönlendirildi. Enkaz altında kalanların çığlıkları duyulurken ilk anda 20 kadar kişiyi kurtaran ekipler, zamanla yarışarak kurtarma çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Çeşitli illerden Van’a 300 kişilik arama kurtarma ekibi sevk edildi.

 
KADIN DOĞUM HASTANESİNDE YANGIN ÇIKTI
 

Depremin ardından gelen 4.5 ile 3.7 büyüklüğündeki artçı şoklar sonrası kadın doğum hastanesinde küçük çaplı bir yangın çıktı. Yangın dolayısıyla bina boşaltıdı.

 
YARALILAR İÇİN 150 ÜNİTE KAN HAZIRLANIYOR

 
Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremin ardından Erzurum Kan Merkezi’nden 400 ünite, Diyarbakır Kan Merkezi’nden 200 ünite kan bölgeye doğru yola çıkarıldı. Van Bölge Kan Merkezinde de 550 ünite kan hazır tutulduğu belirtilen açıklamada, hastanelerden yaralıların tedavisi için gelebilecek tüm kan taleplerinin Türk Kızılayınca karşılanacağı bildirildi.

 

KIZILAY ÇADIR GÖNDERDİ

 
Van’da 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından Kızılay bölgeye lojistik depolarından 15 bin çadır gönderdi. Türk Kızılay’ından yapılan yazılı açıklamada ’5.6 büyüklüğündeki deprem ile bir kez daha sarsılan Van’a, Türk Kızılay’ı ülke genelindeki lojistik depolarında bakiye kalan 15 bin çadırın tamamını gönderiyor. Bölgedeki gelişmeler yakın takip edilmektedir’ denildi.

 
DAVUTOĞLU VAN’DAYDI

 
Deprem sırasında Erciş ilçesinde incelemede bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sarsıntıdan kısa süre sonra Van’a gitti. Yaralı 15 kişinin Bitlis, Erzurum ve Diyarbakır’a ambulans helikopterle sevk edildiğini bildiren Davutoğlu, ”100′e yakın travma dolayısıyla hafif yaralımız var. Onlar da Van’da tedavi altında… Önceki gelişmelerden tecrübeler ışığında, insan tespiti yapılan 3 binada, 153 kişilik arama kurtarma ekibi faaliyet gösteriyor. Diğer illerimizden de Bitlis, Muş, İstanbul, Erzurum Diyarbakır illerinden de arama kurtarma ekipleri Van’a intikal ettiriliyor… Şu anda kadar köylerden bize intikal eden kayıp haberi yok. Vatandaşlarımız itidal içinde olmalıdır” şeklinde konuştu.
 

OKULLARDAKİ TATİL UZATILDI

 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 7.2′lik depremin ardından bayram sonrası açılacağı duyurulan Van’daki okulların 5 Aralık’a kadar tatil olduğunu açıkladı.
 
 
VAN ÖNCEKİ GÜN DE SALLANMIŞTI

 
Van’da 23 Ekim’de meydana gelen 7.2′lik büyük depremin ardından en büyük sarsıntı 5.5 ile dün yaşanmış, depremde herhangi bir can kaybı olmamıştı.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Büyük Önder Atatürk’ü Özlemle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73’üncü yılında, bugün düzenlenecek etkinliklerle anılacak. “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü”...

Kapat