VakıfBank’tan 500 milyon dolarlık ihraç

VakıfBank, 24 Nisan 2017 vadeli 500 milyon dolar tutarındaki ilk tahvil ihracını gerçekleştirerek Türkiye’de ilk kez kamu mevduat bankalarının uluslararası piyasalara açılmasını sağladı.

11 Nisan 2012 tarihinde, 18 Nisan 2012 tarihindeki fiyatlandırma işleminden önce, sabit getirili kıymetlere yatırım yapan önemli yatırımcıları kapsayacak şekilde Londra, Boston ve New York’taki yatırımcı toplantıları yapılmasının ardından gerçekleştirilen ihraç, dünya çapında 190’ın üzerinde önde gelen hesaptan oluşan bir yatırımcı tabanının ilgisini çekerek 2.6 milyar doların üzerinde talep oluşturdu.

Talebin güçlü olması, ihracın MS+487.5 baz puan olarak, başlangıç gösterge fiyatından (MS+500bps alanı) 12.5 baz puan aşağıda, %5.750 kupon ve %6.008 nihai getiri oranı ile fiyatlanmasını sağladı.

İhraç edilen tahvillerin %36’sı Avrupa, %27’si ABD, %27’si İngiltere ve %10’u Asya ve Orta Doğu’ya satıldı. İhraç edilen tahvillerin %64’ü fon yöneticilerine, %18’i bankalara, %14’ü özel bankalara ve %4’ü sigortacılara ve emeklik fonlarına satıldı.

Banka tahvil ihraçlarındaki en yüksek talep

VakıfBank’ın döviz cinsinden tahvil ihracı, Türkiye’de bir kamu mevduat bankası tarafından gerçekleştirilen ilk tahvil ihracı olma özelliği taşıyor. 2012 yılı içerisinde bugüne kadar bir Türk bankası tarafından ulaşılan en düşük kupon ve 5 yıl vadede Türkiye’de yapılan banka tahvil ihraçlarındaki en yüksek talep oranına sahip olan tahvil ihracının başarısı, hem yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne olan yüksek ilgisini, hem de VakıfBank’ın ülkede önde gelen kredi kuruluşlarından biri olduğunu gösteriyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri
andnbsp;

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
AB’de Ekonomik Güven Endeksi Düştü

Gün boyunca artıda seyreden Stoxx50 TSI 12:15’de eksiye döndü. EMDAŞ Araştırma veriyi şöyle değerlendirdi “Euro-Bölgesi Sanayi Güveni Nisan’da tahminlerin altında...

Kapat