VakıfBank`tan 2.1 milyar kâr

2011 yıl sonu bilançosunu açıklayan VakıfBank, kârını yüzde 6 artırarak 1 milyar 227 milyon TL`ye çıkardı. Genel Müdür Kalkan, Sektör ortalamasının üzerinde büyüdük dedi

VakıfBank konsolide olmayan finansal sonuçlara göre 2011`de Türkiye ekonomisine nakdi ve gayrinakdi kredi olarak toplam 72.9 milyar liralık finansman sağladı. 2011 yılını 1 milyar 227 milyon TL net kâr ile kapatan VakıfBank`ın aktif büyüklüğü de yüzde 20.6`lık artışla 89.2 milyar TL`ye ulaştı. Banka, nakdi kredilerini yüzde 27.6 artışla 57.2 milyar TL`ye yükseltti. Aynı dönemde mevduatını sektör ortalamasının çok üzerinde, yüzde 27.8`lik artışla 61 milyar TL`ye çıkardı.

2011 yıl sonu konsolide olmayan finansal sonuçlarını değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, Avrupa`daki borç krizinin çözülemediği, gelişmekte olan ekonomilere yönelik makroekonomik endişelerin arttığı bir dönemde sektörün üzerinde bir performans sergilediklerini söyledi. Süleyman Kalkan, 2011 yılında başlattıkları KOBİDOST projesinin de katkısıyla KOBİ`lere kullandırdıkları kredi miktarını yaklaşık iki kat artırdıklarını belirtti.

Kalkan, 2011`de KOBİ kredilerinde sağladığımız yüksek artış, Türk ekonomisinin motoru konumundaki KOBİ`lere duyduğumuz güveni göstermektedir. 2012`de de KOBİ`lere özel yeni ürünler sunmaya devam ederek KOBİ bankacılığında lider bankalardan biri olacağız dedi.

KREDİLER BÜYÜYOR

VakıfBank`ın bireysel krediler toplamının sektörün üzerinde yüzde 41.5 büyüyerek 21.1 milyar TL`ye ulaştığını ifade eden Kalkan, özellikle taksitli ihtiyaç ve konut kredilerindeki başarılı performanslarını sürdürdüklerini söyledi. Kalkan, sırasıyla yüzde 37.4 ve yüzde 47.6`lık büyümelerin stratejik planlarıyla uyumlu olduğunu ve VakıfBank`ın bireysel kredilerdeki pazar payının arttığını belirtti.

Aktif kalitesindeki iyileşmenin altını çizen Kalkan, Önceliklerimizden biri olan aktif kalitemizi iyileştirme konusunda hedeflerimizin üzerinde bir performans sergiledik. 2010 yılı sonunda yüzde 4.8 olan kredilerin takibe dönüşüm oranını 2011 sonunda yüzde 3.6`ya düşürmeyi başardık. Bu sonuca ulaşırken herhangi bir varlık satışı veya aktiften silme yapmadık dedi.

1.000 kişiyi işe alacak

2011 sonunda 680 şubeye ulaştıklarını ve personel sayısını 12 binin üzerine çıkardıklarını söyleyen Kalkan, 2012 yılında, İstanbul ve Marmara Bölgesi`nde organik büyümeye ağırlık vereceğiz. Şube sayımızı artırmayı ve en önemli sermayemizin insan kaynağı olduğu gerçeğinden hareketle 1.000 nitelikli gencimizi daha istihdam ederek sektöre kazandırmayı hedefliyoruz diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Delta Menkul: 58.500′ler Gündeme Gelecektir

Pazar günü Yunan Parlamentosu’nda kabul edilen reform paketi sonrası dün global piyasalara alış gelmiştiYunanistan’dan bu tasarının bir an önce uygulamaya...

Kapat