Vakıfbank: Endeks Üstünde Performans, Güçlü Karlılık

Net kar beklentilerin üzerinde… Hedef fiyatımızı 4,92 TL’ye çıkarıyor, Endeks Üstünde Performans tavsiyemizi yineliyoruz
 

Hem bizim tahminimizin hem de piyasa beklentisinin üzerinde, Vakıfbank’ın ilk çeyrek solo net karı 409 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan sonuçlar ışığında, 2011 ve 2012 net kar beklentimizi %5 ve %3 oranında artırmakta, hedef fiyatımızı da 4,71 TL’den 4,92 TL’ye yükseltmekteyiz. Endeks Üstünde Performans tavsiyemiz sürmektedir.
 

İlk çeyrek karlılığı beklentileri aştı

 
Bankanın ilk çeyrek karlılık performansının detayları: a) Net faiz marjı, mevduat maliyetlerindeki düşüş ve sınırlı büyüme ile beraber, çeyreksel bazda 14 baz puan düştü b) Perakende tarafta penetrasyonun artması ile komisyon gelirleri %15 büyüdü c) Temettü gelirleri 44 milyon TL olarak gerçekleşti d) Faaliyet giderleri %16 oranında artış kaydetti e) 172 milyon TL’lik karşılık çevrimi beklentilerin önemli ölçüde üzerinde oluştu f) Karşılıklar geçtiğimiz yıla göre azalmayı sürdürdü.
 

Kredi büyümesi sektörün altında

 
Vakıfbank’ın kredi büyümesi %4,7 olarak gerçekleşmiş ve %6,5’lik sektör büyümesinin altında kalmıştır. Özellikle, banka en önemli büyüme alanı olarak gördüğü genel amaçlı tüketici kredilerinde ise 13 baz puan pazar payı kazancı sağlamıştır. Mevduat tarafında ise sektöre paralel bir trend oluşmuş, TL mevduatlar %3 büyümüş, YP mevduatlar ise sabit kalmıştır.
 

Kredi kalitesi gelişmeye devam ediyor

 
2010’un son çeyreğinde olduğu gibi, Vakıfbank’ın donuk kredi geri kazanımları, yeni oluşumların üzerinde seyretmiştir. Donuk kredi oranı ise %4,5 seviyesine kadar inmiştir. Bankanın, donuk kredi portföyünden hiç satış yapmadığını ve hiçbir krediyi silmediğini düşünürsek, esasında oldukça kaliteli bir kredi portföyünün var olduğu görülmektedir.  

Sercan SOYLU

Eczacıbaşı

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
JP Morgan: Dengesizlikler Büyüyor, Geleneksel Yöntemlere Dönülmeli

Bugün açıklanan cari işlemler verilerini değerlendiren JP Morgan,  açıklanan verilerin dış dengesizliklerin kesintisiz şekilde büyümeye devam ettiğini gösterdiğini ve bu...

Kapat