Uzun Vadeli Faizler Artıyor

Bernanke Cuma günü QE3 açıklamayacak, en azından ekonomistler böyle düşünüyor.  Ama, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde artış Bernanke’yi bir kaç ay içinde bu yola zorlayabilir.  Daha geçen hafta tarihi dibe 30 baz puan yaklaşarak, kısa bir süre için %2’nin altını deneyen ABD 10 yıllık gösterge tahvil (DİBS) bu sabah Asya’da %2.27 getirden işlem görüyor.  Dün akşam bir ara güçlü fabrika siparişleri verisi ile %2.30’u yukarı kıran getiri, bu sabah yarın açıklanacak 2Ç2011 milli gelir ikinci revizyonunda büyüme oranının %1.3’den %1.1’e indirileceği beklentisi ile hafif geriledi.

Ancak, uzun vadeli faizlerde kalıcı bir yükseliş, ABD’de resesyondan kurtulma umutlarını yok edebilir, çünkü ekonomide önemli rol oynayan konut pazarında ipotek kredileri ve sabit sermaye yatırımlarında finansmanın büyük kısmı 10 ve 30 yıllık faize göre hareket ediyor.

ABD’de ayrıca junk adı verilen düşük kredi notlu özel sektör tahvil pazarında da getiriler Lehman Krizin’den bu yana en yüksek düzeye tırmanarak, küçük ve orta ölçekli şirketlerin sağlığını tehdit eder hale geldi.

Fed’in uzun vadeli faizleri düşürmedk için QE3 dışında 3 politika opsiyonu daha var:

-Bilançosunda vadesi gelen tahvil ve tahsil ettiği faizleri uzun vadeli DİBS’e plase etmek.

-Kısa vadeli bonoları satarak bilançosunda “durasyonu” yani faiz ödemesi ağırlıklı ortalama vadeyi yükseltmek.

-Ayrıca bankaların Fed’de tuttukları serbest rezervler için ödenen faizin kaldırılması da getiri eğrisinin uzun ucuna destek verebilir.

ABD’de Obama’ın 5 Eylül’de halka seslenerek Cumhuriyetçiler’i yeni bir harcama paketini onaylamaya davet edeceği düşünülüyor. Ancak; Kongre’de uzlaşma sağlanamaz, ve uzun vadeli faizlerde yüksek seyrederse, Bernanke elindeki son silahları da kullanmak zorunda kalabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; 25 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD dayanıklı tüketim malları siparişlerinin tahminlerin üstünde gelmesi ve Fed'in ekonomiyi toparlayacağına dair iyimserlik yayması ile Avrupa hisse...

Kapat