Umudumuz Azalıyor

Türkiye krizden güçlü çıkan ülkeler arasında. Büyüme, enflasyon, üretim gibi temel verilerde Avrupa’yı geride bıraktı. Ancak dünyanın önde gelen araştırma firmalarından İpsos KMG’ye bağlı Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün Radikal için yaptığı 24 ülkeyi kapsayan Global Advisor (Küresel Danışman) araştırmasından çıkan sonuç, veriler kadar parlak değil. Araştırmaya göre, Türkiye’de ekonominin iyi gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 43. Dünya ortalamasının yüzde 38 olduğu düşünülürse, Türkiye iyi durumda sayılır. Ancak bu oran, Türkiye’nin kalkınmada yarıştığı ülkelerin gerisinde.

 
Araştırmanın bir diğer ayağını gelecek altı aylık zaman diliminde ekonomiye dair umutlar oluşturuyor. Buna göre, global kamuoyunun yaklaşık 4’te 3’ü önümüzdeki altı ay içinde, ekonomik durumlarının daha da kötüleşeceğini düşünüyor. Yani ‘kötümser’ bir beklenti hâkim.
 

Umutsuzlar fazla
 
Türkiye’nin bu kategorideki yeri yüzde 28 ile orta sıralar. Dolayısıyla Türkiye’de yaşayan her üç kişiden ikisi gelecek altı aya yönelik ekonomik durumdan umutlu değil. Bunun en önemli nedeni ise kuşkusuz işsizlik. Zaten İpsos KMG’nin hükümetin temel alanlardaki performansını kapsayan anketinden çıkan sonaçlara bakıldığında, işsizlik en düşük düzeyde bulunuyor.
İpsos KMG Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Tonguç Çoban, bu verileri şöyle yorumladı: “Ekonomiyle ilgili olarak, Türkiye’de AB ülkelerine göre daha iyimser bir toplumsal psikolojik atmosfer hâkim. Buna karşılık, gelişmekte olan diğer güçlü ülkeler, Türkiye’nin de üzerinde bir iyimser kamuoyuna sahip. Bu bulgular, geleceğe yönelik beklenti algısı için de geçerli.” (Radikal)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: İMKB’de Bu Hafta Tepki Çıkışı Olabilir

İMKB Mayıs ayı başından bu yana yaklaşık yüzde 10 düştü ve Cuma günü 63.298 puandan kapandı. Halen daha bir sonraki...

Kapat