Ümit Boyner: Ateşten Gömlekmiş…

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, sundukları Anayasa Raporu’nun ardından anayasadan çok TÜSİAD’ın tartışıldığını belirterek, “Seçim öncesinde siyasi partilerin biraz olsun anayasa konusunu tartışma gündemlerine almalarını isterdik. Ancak olmadı” dedi. Ekonomist dergisinin Yılın İş İnsanları Araştırması’nda ‘Yılın Sivil Toplum Önderi’ seçilen Boyner, önceki akşam düzenlenen ödül töreninin ardından soruları yanıtladı. Türkiye’nin özellikle seçim sonrasında ne olursa olsun anayasa sürecine gireceğini kaydeden Boyner şöyle devam etti:
 

“Ya anayasada birtakım değişiklikler yapılacak ya da yeni bir anayasa hazırlanacak. Şu ana kadar siyasi partilerden bu konuda bir şey duymadık. Sivil toplum kuruluşlarının önderlerinin bir sorumluluğu da bu tür tartışmaların devam etmesini sağlamak. Özellike son birkaç haftadır sivil toplum önderlerinin aldığı sorumluluğun ateşten gömlek olduğunu daha iyi anladım.”

 
Tartışmalar sürmeli  Anayasa sürecinin başında farklı algılar oluştuğunun altını çizen Boyner şunları söyledi: “Bu konuda dile getirilen farklı görüşlerin hepsinin TÜSİAD’ın fikri olduğu düşünüldü. TÜSİAD’ın bir anayasa taslağı yazdığı gibi bir algı oluştu. Oysa bizim yaptığımız bütün tartışmaların yer aldığı bir metindi. Biz çıkan tartışmaların ardından bu yanlış algıyı düzeltmeye çalışınca da geri adım attık zannedildi. Uzun vadede önemli olan tartışmaların devam etmesi, uzlaşmacı bir anayasanın ortaya çıkması.”

 
TÜSİAD’ın ya da başka bir STK’nın direkt olarak siyasete müdahalesinin söz konusu olamayacağını belirten Boyner, “STK’ların siyasi bir gündemi olamaz. STK’ların demokratikleşme gündemi olabilir, tartışma platformu oluşturabilir. Direkt olarak siyasete müdahale etmemelidirler. Siyasi değişim için toplumun da kendini hazır hissetmesi gerekiyor” dedi.( Radikal)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex Parite ve Emtia Analizleri

Çarşamba 11:30   GBP      Alacaklı Sayım Değişimi 11:30   GBP      Ortalama Kazanç İndeksi + İkramiye 11:30   GBP      İşsizlik Oranı 12:00   EUR      Endüstriyel...

Kapat