Ulukartal Kapital: Petrolde Bir Miktar Konsolidasyon Belirtisi Görülüyor

EUR/USD
  

Ekonomik gelişmeler kısmında da belirttiğimiz gibi yoğun gündem parite üzerinde belirleyici olacak. Özellikle ABD’nin borç tavanının arttırılmasına yönelik karar kritik. Bu karar açıklanmadan alım satımların riskli olacağı parite de kararın ardından gerçekleşebilecek durumlarda 1.4000 seviyesi yakından izlenmeli. Paritenin bu seviyenin altında kalması durumunda satış baskısının sürmesi beklenirken aksi durumda alıcıların kuvvetlenmesi beklenebilir. Her iki senaryo içinde fiyat bu seviyeyle kıyaslanarak hareket etmek uygun olacaktır.
 

GBP/USD
 

Gbp/Usd paritesinde de Dolar’ın genel güçlü seyrine paralel olarak bir miktar düşüş izliyoruz. Pound’daki değer kaybı diğer para birimlerinden daha yavaş olsa da ana trende uygun bir seyir izleniyor. Yine borç tavanına ilişkin yapılacak açıklama bu parite üzerinde de belirleyici. Olumsuz gelebilecek bir açıklama şiddetle fiyatlanabilecekken aksi durumda konsolide bir seyir izlenebilir. Bunun dışında Pound’a açıklanacak olan ticaret dengesi ve çekirdek enflasyon verileride yakından izlenmesi gereken diğer önemli gelişmeler.

 
USD/JPY
 

Dünya ekonomisine ilişkin olumsuz gelişmelerin Dolar aleyhine fiyatlanacağı tek parite olan Yen’de 80.00 kritik seviyelerine kadar satışlar izledik. Veri ne gelirse gelsin Japon Merkez Bankası’nın 80.00 seviyelerinin altında pariteye müdahale etmesi beklenebilir. Yine bu veri baz alınarak şu anda alım satımların sürdüğü 80.15 seviyelerinden alım yapılabilir. ve 79.80 seviyelerine stop koyularak kazanan pozisyonlar 81.10 direncine kadar taşınabilir.
 

USD/TRY

 
Dolar’daki değerlenmenin en şiddetli hissedildiği paritelerden biri Usd/Try paritesi bunun en önemli sebebi de diğer enstrümanlardan daha riskli kabul edilen gelişmekte olan ülke para birimlerinin fiyatlamalarının daha şiddetli olması. İç piyasadaki karışıklığında desteklediği paritede alımlarım sürmesi beklenebilir. Diğer taraftan açıklanacak olumlu bir gelişme de yine fiyatlamanın diğer para birimlerinden daha şiddetli olmasına neden olabilir ve parite gerileyebilir.  Bu parite de işlem yapacak oyuncuların 1.6500 seviyelerinden satış yapması uygun olacaktır.
 

PETROL

 
Petrolde satış baskısı sürerken bir miktar konsolidasyon belirtisi görülüyor. Şu sıralar 94.50 seviyelerinde yatay seyreden petrolde işlem yapmak isteyen oyuncularımız bu seviyelerden alım yaparak 94.00 seviyesine stop koyabilir ve kar eden pozisyonlarını 95.80 direncine kadar taşımayı deneyebilir. Dolar’ a açıklanacak olumsuz bir veri gelmesi halinde ise emtia da oynaklık çok fazla artabilir ve pozisyonlar kar zarar durumuna bakılmaksızın realize edilebilir.

  
ALTIN
  

Altında para birimlerindeki durum ne olursa olsun yükseliş sürüyor. Güçlü ana trendin korunduğu emtiada özellikle 1500 seviyelerinin üzerinde hareketin sürmesi halinde alış baskısı korunabilir. Yükselişin sürmesi beklenirken satış pozisyonları giderek riskli hale geliyor. Altında işlem yapacak oyuncuların 1500 seviyelerinden alım yaparak 1545 seviyelerine stop koymaları, kazanan pozisyonları ana trendde herhangi bir sonlanma belirtisi görene kadar taşımaları uygun olacaktır.

Engin KOÇ

Ulukartal Kapital

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tokyo Borsası Düşüşle Kapandı

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, günü düşüşle tamamladı.Nikkei Endeksi, 143.6 puan (yüzde 1.43) değer kaybederek 9925.92 puandan kapandı.   NEW YORK...

Kapat